« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Esat Yılmaer: Engellediler

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Esat YILMAER

Avrupa Şampiyonası'nın çeyrek finalinde hepimize gurur veren bir basketbol oynadık. Evsahibi Fransa'yı devirip yarı finale adımızı yazdırabilirdik. Ama olmazdı. Buna izin vermediler. Çünkü evsahibi takım her zaman tribünleri doldurur ve şampiyonaya hayat verirdi. İşte bu kez de bu gerçeği geçemedik.

Tüm maç önde oynadık, ölümüne savaştık, tam kazanıyoruz dedik ama bırakmadılar. Hidayet'e öyle bir beşinci faul çaldılar ki akıllara zarar. Ardından İbrahim'e yapılan bir faul ve peşinden gelen basket var ki, geçerli sayılıp bir de serbest atış kullanmamız lazımdı, onu da iptal ettiler. Tüm bunlara karşın yine de kazanabilirdik. Bitime iki saniye kala Haluk'un attığı o üçlük girse görürdüm Fransızlar'ın halini.

Avrupa Şampiyonası'na geldiği günden beri oynadığı basketbolla taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan milli takımımız dün Fransa önünde öyle bir mücadele verdi ki, gerçekten hepsine helal olsun. 16 bin kişinin tıklım tıklım doldurduğu bu salonda evsahibi takımı böyle sallayıp korkutmak herkesin harcı değil.

<ı>OLİMPİYATA GİDECEĞİZ

İnanılmaz bir savunma yaptık. NBA yıldızları Abdul-Wahad potayı bile göremedi. Hücumda da son derece akıllı oynadık. Üstelik sakat olan Mirsad yoktu. Ardından takıma dinamizm getiren Ufuk da sakatlanıp çıktı. Ama yürekli gençlerimiz ölümüne savaştılar. Kerem, İbrahim, Hidayet, Hüseyin, Mehmet, Haluk, Asım, Murat, hepsi birer aslan parçasıydılar. Bizlere gurur veren basketbol oynadılar. Rigaudeau ve Foirest dışında skorer bulamayan Fransa'yı devirip yarı final oynayabilirdik. Ama evsahibiyle oynamanın zorluklarını aşamadık. Maç içinde tecrübesizlikten kaynaklanan ufak tefek hatalar yapmasak bu işi çok rahat bitirirdik. Ancak olmadı. Kısmet değilmiş. Herşeye rağmen Fransa'da gerçek bir basketbol takımı görüntüsü çizen milli takımımız yarı finali kaçırdı ama inanıyorum ki bu mücadeleyle olimpiyat vizesini cebine indirecektir. Aslanlar gibi mücadele veren ve Fransa'nın yüreğini ağzına getiren bu takımı tek tek kutluyor ve hepsine teşekkür ediyorum.
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler