« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Esat Yılmaer: Çember altı zaferi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Esat YILMAER

BASKETBOLUMUZUN iki Avrupalı'sının dünkü lig randevusunda silahlarını daha iyi kullanan Efes Pilsen, arzuladığı galibiyete kolayca ulaştı. İki ekibin bundan önceki Avrupa mücadelesinde Efes, uzunları daha iyi olmasına karşın, bu avantajını kullanamamış ve ribaunt üstünlüğünü rakibe kaptırıp, maçı kaybetmişti. Ergin Ataman bu kez aynı hataya düşmedi. Efes Pilsen, her hücumda topu çember altındaki uzunlarına geçirdi. Hüseyin ve Drobnjak da bu bölgede Ülker'in uzunlarına ezici bir üstünlük sağlayınca Efes zor maçı kolaya dönüştürmesini bildi.

Efes'i böylesine rahat bir galibiyete götüren faktör tabii ki sadece uzunların çember altı etkinliği değildi. Rakip içerden sayı üretirken Ülker'in ısrarla dışardan isabetsiz atışlar yapması da Efes'in ekmeğine yağ sürdü. 26 tane üç sayılık atış kullanıp bunların sadece 4'ünde isabet bulan Ülker'in yüzde 15 lik bu yüzde ile maçı kazanması zaten mümkün olmazdı.

MULAÖMEROVİÇ FAKTÖRÜ

Başarıya koştukları maçlarda tempoyu yakalayıp, rakibine üstünlük sağlayan Ülker, iyi savunma yapamadığı için de bu arzusunu gerçekleştiremedi. Efes'in dış oyuncuları çembere yönelip, rakiplerini geçtikten sonra uzunlarına ‘‘al da at’’ diye verdikleri paslarla maçın kaderini değiştirdiler. Takımını mükemmel yönetip, 10 asist yapan ve 22 sayı üreten Mulaömeroviç'in dünkü galibiyette önemli bir payı olduğunu da hemen vurgulayalım. Hidayet zaman zaman enfes hareketler yapmasına karşın bunu tüm maça yayamamanın sıkıntısını dün de yaşarken, İbrahim görevini yerine getiren isimlerden biri oldu.

Hafta içinde Bologna karşısında beklenmedik bir yenilgi alan Ülker, belli ki bunun şokunu üzerinden atamamış. Bu moralsizlik ve Harun gibi bir skorerin yokluğu onları fazlasıyla etkilemiş.


Bunları da Beğenebilirsiniz