Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Esat Yılmaer: Büyük oyuncu

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Esat YILMAER

BÜYÜK oyuncu olmak kolay iş değildir. Büyük oyunculuk, yürek ve bilek işidir. Büyük oyuncu şartlar ne olursa olsun, pes etmeyip, gerekirse tek başına rakibe kafa tutarak, takımını zafere götüren kişidir. İşte bu saydığımız özelliklerin tümünü üzerinde taşıyan ve Bursa seyircisinin ‘‘yaşayan efsane’’ diye nitelediği David Rivers, dün takımını ikinci kez şampiyonluğa taşıdı.

Rivers öylesine muhteşem bir şov sergiledi, öylesine üst düzey bir basketbol resitali sundu ki, bu küçük dev adama şapka çıkarmamak mümkün değil. Düşünün, Efes farkı 17 sayıya çıkarmış, salondaki herkes gibi takım arkadaşlarının çoğu da ‘‘Bu iş bitti’’ diye düşünüyor. Ama Rivers herkesin düşüncesini değiştiriyor. Takımın skor gücünü sırtlıyor. Tofaş'a hız ve direnç katıyor. 34 yaşındaki bu delikanlıyı gören takım arkadaşları da gayrete gelip, ona katılınca Tofaş, final serisinde fazlasıyla hakettiği şampiyonluğa ulaşıyor.

Tofaş'ı üst üste ikinci kez şampiyonluğa taşıyan isimlerin başında Rivers'in geldiğini söyledik. Ancak son bölümdeki Griffith, Rimaç ve Alpar'in de maçı kazanmak için önemli katkılar yaptığını hemen ekleyelim.

BRAVO TOLGA

Bursa ekibi Türkiye kupası'ndan sonra lig şampiyonluğunu da kazanarak, başarılarının tesadüf olmadığını kanıtladı. Seri boyunca takımını mükemmel yöneten genç Coach Tolga Öngören'i ve ona güvenen Tofaş yönetimi de kutlayalım.

Efes'e gelince... Kazanan takım olma özelliklerini kaybettikleri apaçık ortada. Daha arzulu oynayıp, 17 sayı öne geçtikleri bir maçta üst üste bu kadar çok hatayı bir araya getirmek, kritik faul atışlarını kaçırmak, başka türlü açıklanamaz. Herşeyin iyi gittiği dönemde oyuncuların saha ortasında tartışıp, disiplinden uzaklaşmaları ve kritik dönemlerde de bunu sürdürmelerinin onlara pahalıya malolduğunu sanırım dün anlamışlardır.

Maçın ilk yarısında Efesliler'in ‘‘kural hatası’’ yapıldığı şeklindeki itirazlarına neden olan olayın tek kusurlusu ise çaldığı faulden sonra, kenarı göstereceğine, 4 numaralı Mulaömeroviç'i işaret eden hakem Haluk Yeşiloğlu'dur. Bu işaret ve düzeltilmeyen faul sayısı oldukça baş ağrıtacağa benzer.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler