Dünya Haberleri

  Esat, diplomatik cenazeden kaçtı

  Hürriyet Haber
  26.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  70 yaşında kalp krizinden ölen Fas Kralı 2'nci Hasan, dün Rabat'ta babasının mezarının yanına 5'inci Muhammed Mozolesine defnedildi. Kral İkinci Hasan'ın naaşının tabuttan alınıp defnedilmesi sırasında sadece aile üyeleri hazır bulundu.

  Kral Hasan'ın cenaze töreni Suriye'siz bir Ortadoğu barış zirvesine döndü. Suriye lideri Hafız Esat, cenazeye gitmek için Şam havaalanına geldiği sırada, İsrail Dışişleri Bakanı'nın, ‘Esat ve Barak cenazede görüşecek’ demeci verdiğini öğrendi ve seyahatten son anda vazgeçti. Esat, yerine yardımcısı Muhammed Zuheyr Maşarka'yı gönderdi.

  Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in temsil ettiği cenazede, başta İsrail Başbakanı Ehud Barak ve ABD Başkanı Bill Clinton olmak üzere Ortadoğu liderleri, Suriye lideri Hafız Esat'ın yolunu gözlüyordu. Çünkü dünya liderlerini ve Arap dünyasını bir araya getiren cenaze, İsrail'in çiçeği burnundaki Başbakanı Barak ile Hafız Esat'ı buluşturmak için biçilmiş kaftandı.

  5 ay önce Ürdün Kralı Hüseyin'in cenazesinde de İsrail-Suriye zirvesi gündeme gelmişti. Kral Hüseyin'in cenazesinde kimseyle görüşmeden hızlı bir başsağlığı ziyareti yapan Esat, bu cenazede de İsrail'i atlatmış oldu.

  BARAK-BUTEFLİKA GÖRÜŞMESİ

  Kral Hasan'ın cenaze törenine Ortadoğu barış süreci açısından büyük umutlarla katılan İsrail heyeti, Suriye Devlet Başkanı Esat’ın son anda gelmemesine karşın, yine de eli boş dönmedi. Cenaze, iki eski düşman ülkenin, İsrail ve Cezayir'in liderlerini ilk kez bir araya getirdi.

  Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika ile İsrail Başbakanı Ehud Barak rastlantıyla da olsa, Kral'ın naaşının bulunduğu sarayın kapısında karşılaşarak birkaç dakika görüştüler. Görüşmenin planlı olmadığını ve birkaç dakika sürdüğünü belirten Barak, ‘‘Buteflika'ya, tüm bölgede güçlü ve güvenli, tüm komşularıyla iyi ilişkiler kuran ve yüzyıldır süren anlaşmazlığa son veren bir İsrail'e ulaşmak için kararlı olduğumuzu söyledim’’ dedi. Barak, Buteflika'nın ise ‘‘iki ülke arasındaki ilişkiler gelişmeden önce, İsrail'in, Araplar’ın isteklerini yerine getirmesi gerektiğini vurguladığını’’ ifade etti.

  CLİNTON-BARAK-ARAFAT ZİRVESİ

  ABD Başkanı Bill Clinton, cenaze töreninden önce, İsrail Başbakanı Ehud Barak ve Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile bir araya geldi. Üçlü zirvede nelerin ele alındığı konusunda bir açıklama yapılmadı. Üç lider, Ortadoğu barış sürecini canlandırma sözü veren Barak'ın başbakan olarak göreve başladığı 6 Haziran'dan beri ilk kez bir araya geliyor.

  LİDERLER GEÇİDİ

  İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki Erez kontrol noktasında dün akşam yapılması planlanan Barak-Arafat görüşmesi, Kral İkinci Hasan'ın cenaze töreni nedeniyle ertelenmişti.

  Cenazeye 30'dan fazla ülkenin lideri katıldı. Liderler önce Kraliyet Sarayı'nda katafalka konulan Kral Hasan'ın naaşını ziyaret etti. Ardından cenaze 3 kilometrelik bir yol kat etti ve Kral Hasan babası Kral 5'inci Muhammed'in yanında toprağa verildi. Cenazede çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Özellikle cenaze konvoyunun geçtiği ana yolun iki yanı, her üç adıma bir asker düşecek şekilde korundu. Başkent Rabat'ta tüm işyerleri kapandı ve onbinlerce Faslı yollara döküldü.

  Cenazeye, eşi Hillary ve kızı Chelsea ile gelen ABD Başkanı Clinton'ın yanı sıra, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, İngiltere Veliaht Prensi Charles, İsrail Devlet Başkanı Ezer Weizman, İsrail Başbakanı Ehud Barak, Ürdün'ün yeni Kralı Abdullah, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Filistin lideri Yaser Arafat gibi dünya ve bölge lideri katıldı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı