Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Esad'ın eski sağ kolu iftara geldi, sırlarını anlattı

  27 Temmuz 2012 - 08:35Son Güncelleme : 27 Temmuz 2012 - 09:34

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın eski sağ kolu ve çocukluk arkadaşı tümgenera Manaf Tlas dün gizlice Ankara’ya geldi. Tlas’ın Ankara’da olduğu devletin ilgili birimleriyle yaptığı bir dizi görüşmenin ardından, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte yiyeceği iftar yemeğine 45 dakika kala duyuruldu.

  Fidan da katıldı

  Suriye Cumhuriyet Muhafızlarının komutanıyken  Temmuz başında beraberinde 23 yakın kurmayıyla gizli bir operasyonla Türkiye’ye kaçan ve hemen ardından ailesinin yaşadığı Paris’e giden Tlas, dün Ankara’ya  bir süredir bulunduğu Suudi Arabistan’dan geldi. Tlas’ın gelişi nedeniyle Ankara’da yoğun şekilde güvenlik önlemi alınırken, iftar yemeğinin yendiği Dışişleri Konutu’nun etrafında da sivil ve resmi güvenlik görevlileri adeta kuş uçurmadı. Davutoğlu’nun Tlas onuruna verdiği iftar yemeğine, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Tlas’ı Şam’da büyükelçilik yaptığı dönemde yakından tanıyan Dışişleri’nin Ortadoğu’dan sorumlu müsteşar yardımcısı Halit Çevik de katıldı.

  Tüm sırlarını anlattı

  Yaklaşık 1 saat süren yemekte Suriye’deki son gelişmeler, Türkiye-Suriye sınırında Kürtlerin denetimi alması başta olmak üzere Esad sonrasına yönelik senaryolar da görüşüldü. Tlas, Suriye’de ordunun yapılanması, insan ve silah gücü, kimyasal silahların mevcudiyeti ve korundukları yerler, Esad’a sadık özel kuvvetlerin yapılanması ve faaliyetleri hakkında detaylı bilgileri Ankara’ya aktardı. Tlas, tüm muhalif güçlerin Suriye Ulusal Konseyi çatısı altında toplanmasına büyük önem veriyor. Suriye’de, Irak’ta olduğu gibi devlet olgusunun yıkılmaması gerektiğini savunan Tlas, Ankara’da bir kez daha “Suriye’de yıkılması gereken devlet değil, rejimdir” mesajını yineledi. Görüşmenin ardından  Ankara’dan ayrılan Tlas, Esad sonrası Suriye’de geçiçi dönemin devlet başkanı olabilecek isimler arasında yer alıyor.

  Manaf Tlas, Suriye’nin en köklü Sünni ailelerinden birisinin oğlu. 48 yaşındaki Tlas, baba Hafız Esad’ın 2000 yılında ölümünden sonra yerine geçen çocukluk arkadaşı Beşar Esad’ın sağ koluydu. Tlas, Suriye Cumhuriyet Muhafızları komutanlığına yükselmişti.Tlas, Beşar Esad’ı Suriye’de reform sürecinin başlatılması için bir şans olarak gördü. Ancak Tlas, Beşar Esad rejiminin halka yönelik askeri operasyonlarına bir süre sonra isyan etti ve Temmuz başında Suriye'yi terk etti.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 32 Yorum }
  • Cileli Bülbül 27.7.2012 18:15:26
   Insan hem oruc tutup hem de ülkesine hiyanet eder mi? Hem de Esad'in sag kolu ve de cocukluk arkadasi. Demek ki Islam'da olabiliyor ki müslüman Türk yetkililer seviniyor. Ne diyeyin? Ülkeye hayirli ugurlu olsun.
  • bosnali humanist 27.7.2012 14:28:59
   adam gelmis, kendi ulkesinin, vataninin sirlarini anlatmis.ve bu turkiye'de cok sevinilmis milletce ovunuyoruz vaybe, turkiye dis isleri politikalarini kendi ulkesinde vatan haini olarak aranan vatan hainlerine gore mi sekillendirecek? ortacag turkiyesi. yazik. cumhuriyetide insanligida katlettik
  • Yusuf KAYA 27.7.2012 13:12:56
   Manaf Tlas'ın yaptığı kendi vatanına ihanettir.Ülkesinin askeri sırlarını başta ülkemiz olmak üzere başka ülkelere satan birine nasıl güvenilir? Ne mide varmış şu Tlas'ta bee...
  • Emma Light 27.7.2012 12:33:18
   Bu adamı ÇARESIZ evde kalmış hatunlar yakısıklı bulup bı dolu ıltıfat etmısler..
  • ayse güvendi 27.7.2012 11:52:29
   SURİYEDEN GELENLER BIZIM ÜLKEMİZE SIĞINDILAR,ONLARIN BARINMASI ICIN YARDIM EDILDI HER İMKAN SAĞLANDI SONRA NE YAPTILAR BAYRAK DİKTİLER NANKÖR İNSANLAR KİM BİLİR ESAD ONLAR İÇİN NELER YAPMIŞTIR ACABA ESAD A NANKÖRLÜK MÜ YAPTI BUNLAR İNSANIN KAFASINDA SORU İŞARETİ BELİRİYOR
  • ayhan soylu 27.7.2012 11:37:43
   esada kurban olsunlar tek tek..esat ve yönetiminin sonuna kadar arkasındayız ..bunları baştacı yapsın bizimkiler.
  Sayfa Başı
  HaberlerMehmet ŞimşekekonomihaberADVOCAATFENERBAHÇEBeşiktaşFETÖ