Dünya Haberleri

DÜNYA

  Esad'dan Ankara'ya çok sert sözler

  BBC Türkçe
  05.10.2015 - 08:54 | Son Güncelleme:

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ülkesine tavsiyede bulunma hakkı olmadığını söyledi.

  İran'ın Khaber Televizyonu'na konuşan Esad, "Erdoğan ve Davutoğlu, dünyada da kimseye tavsiyede bulunamazlar. Hakikat budur. Bu kadar basit ve net" dedi.
  Esad, Türk toplumunda son dönemde gözlemlenen ayrışmanın sorumlusunun da Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu söyledi. Suriye lideri, "Türkiye yıllarca istikrarlı bir ülkeydi. Ancak Erdoğan, ayrımcı dili, fitne söylemi ve toplumun farklı kesimlerine yönelik ayrımcı tavrı ile bu döneme son verdi" diye konuştu.

  Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'ın Batılı ülkelerin gündemine göre hareket ettiklerini savunan Esad, Suriye'deki sorunun kendisine yönelik eleştirilerle kişiselleştirilmek istendiğini söyledi.

  Esad, "ABD ve müttefikleri, Erdoğan ve Davutoğlu hükümeti teröristler desteklerken, onların Türkiye sınırından silah ve parayla geçmesine izin verirken, Suriye ve Irak'ta terörizmle-IŞİD'le nasıl mücadele edebilir?" ifadelerini kullandı.

  Türkiye, Ürdün, Katar ve Suudi Arabistan'ı "Suriye'ye teröristler göndermekle" suçlayan Esad, uluslararası toplumun bu ülkelere baskı yapmasını istedi. Esad, "Eğer bu yapılırsa, sorun olmayacaktır. Suriye'deki sorunun çözümü hiç de karmaşık değil. Zira bu ülkeler Suriye halkına düşman. Zaten ülkemizdeki sorunun nedeni de onlar" dedi.

  'Suriye-Rusya-İran-Irak ittifakı başarılı olmalı'
  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad mülakatında ülkesi ile Rusya-İran ve Irak'ın oluşturduğu ittifakın mutlaka başarılı olması gerektiğini de söyledi.

  Esad aksi takdirde bölgenin bir yıkımla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.

  Esad, ABD liderliğindeki koalisyonun ülkesi ile Irak'taki hava saldırılarını da eleştirdi, saldırıların verimsiz olduğunu belirterek, "Saldırılar sadece terörizmin daha da yayılmasına neden oldu" dedi.

  Rusya'nın Suriye'deki hava saldırıları sürüyor.

  Kremlin, saldırılarda sadece IŞİD mevzilerinin hedef alındığını açıkladı.

  Suriyeli aktivistler ise Rusya'nın açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını, saldırıların temelde Esad karşıtı diğer muhalif grupları hedaf almış göründüğünü söylüyor.

  Erdoğan'dan Rusya'ya tepki
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Fransa'ya hareketi öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Rusya'yı hava saldırıları nedeniyle eleştirdi.

  Erdoğan, "Rusya'nın şu anda atmış olduğu bu adımlar ve Suriye'deki bu bombardıman olaylarının, özellikle Türkiye olarak bizim açımızdan kabul edilir hiçbir yanı yoktur" dedi.

  Cameron: 'Kasap' Esad'a destek, korkunç bir hata
  BBC'ye konuşan İngiltere Başbakanı David Cameron ise Esad'ı "kasap" olarak nitelendirdi; Rusya'nın Suriye liderine askeri destek vermesinin "korkunç bir hata" olduğunu belirtti.

  Cameron, "Bu bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracak, radikalleşmeyi artıracak, terörizmi de körükleyecektir" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı