Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Esad'a muhaliflerden jet yanıt

  Hürriyet Haber
  10 Ocak 2012 - 14:48Son Güncelleme : 10 Ocak 2012 - 17:44

  Suriyeli muhalifler, bugün halka seslenen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a İstanbul'dan cevap verdi. Merkezi İstanbul'da bulunan Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) Başkanı Burhan Galyun, Esad'ın açıklamalarını eleştirdi.

  İstanbul'da Suriyeli muhaliflerce kurulan Konsey'in bugün düzenlediği basın toplantısında konuşan Galyun, "Esad'ın açıklamaları Arap Birliği'nin barış planının yolunu kesmiştir. Reform vaatleri hayalidir, boştur. Halkın isteği Esad'ın gitmesidir" dedi.

  Esad'ın yeni anayasa, referandum gibi çağrılarına olumlu yanıt vermeyen SUK Başkanı, Suriye devrimini sürdürmekte kararlı olduklarının sinyalini verdi. "Devrim, barışçıl bir şekilde devam edecektir. Suriye halkı ve Özgür Suriye Ordusu birlikte hareket ederek bu rejimi devirecektir" diye konuşan Galyun, sivilllerin uluslararası kamuoyu tarafından korunması için yaptığı çağrıyı yineledi.

  "TÜRKİYE SUK'UN ORTAĞIDIR" /images/100/0x0/55ea4481f018fbb8f874f92d

  Suriye dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne taşınması için de çabalarının devam edeceğini dile getiren Galyun, SUK heyetinin geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Davutoğlu'yla gerçekleştirdiği görüşmeye de değindi. Söz konusu buluşmayı, "bir istişare toplantısı" olarak niteleyen Galyun, "Türkiye artık SUK'un bir ortağı haline gelmiştir" dedi.

  SUK, Suriye'de yaşananlar konusunda uluslararası bir konferans düzenlemek istiyor. Bu yöndeki isteklerini Davutoğlu'na ilettiklerini söyleyen Galyun'a göre, Dışişleri Bakanı'nın bu talebe yaklaşımı olumlu. Türkiye ile kurulan diyalogdan son derece memnun olduğunu vurgulayan Galyun, "Türk Hükümeti ile uluslararası arenadaki çalışmalarımızı birlikte sürdüreceğiz" dedi.

  "ÇİN VE RUSYA YÜZÜNDEN ŞİDDET SÜRÜYOR"

  Basın toplantısında konuşan SUK İcra Kurulu üyesi ve dış ilişkiler sorumlusu Basma Kadmani ise Esad'ın konuşmalarının, Suriye'de mezhep çatışmasını körüklediğini belirtti. Esad'ın, Arap Birliği'nin verdiği birçok şansı kullanamadığını söyleyen Kadmani, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni de göreve çağırdı.

  Güvenlik Konseyi'nin zaman kaybetmeden harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Kadmani, "Esad aleyhindeki kararları veto eden Rusya ve Çin yüzünden Suriye'deki şiddetin önüne geçilemiyor" dedi.

  TÜRKİYE’YE “SURİYE” KARAVANI

  Kadmani, Hollanda’dan yola çıkan bir yardım karavanının Türkiye-Suriye sınırına doğru hareket ettiği ve bundan bilgisinin olup olmadığı sorusu üzerine şunları söyledi:

  “Evet bu bağımsız bir girişim, biz de destekliyoruz. İçinde çeşitli yardım malzemeleri var. Özellikle sağlıkla ilgili yardımlar var. Karavan bizim desteğimizle yola çıktı ve gidiyor. Biz bunu rejime karşı bir başkaldırı olarak düşünüyoruz. Karavan eylemi ile uluslararası toplumun dikkatini Suriye olaylarına, Suriye rejiminin davranışlarına çekmek istiyoruz. Suriye'de insanlar acı çekiyor. Biz onların bu karavan sayesinde sesini duyuracağız. Bu sesimizi duyurmak için küçük bir adım.”

  Söz konusu karavanı karşılamak için Avrupa’dan hava yoluyla Türkiye’ye gelecek çok sayıda Suriyeli aktivistin ise Perşembe günü Kilis’e gitmesinin planlandığı öğrenildi. Aktivistlerin üç gün boyunca sınırda kamp kurması bekleniyor.

  cozbek@hurriyet.com.tr

  http://twitter.com/mcengizozbek

  Cengiz Özbek   

  * Fotoğraflar: Emrah Gürel

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı