Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Esad'a bir darbe daha

  Hürriyet Planet
  06 Temmuz 2012 - 10:25Son Güncelleme : 06 Temmuz 2012 - 15:28

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yakın çevresinde olan Cumhuriyet Muhafız Birliği'nin üst düzey komutanlarından Tuğgeneral Menaf Tlas'ın Türkiye üzerinden Paris'e kaçtığı bildirildi.

  Hafız Esad döneminin Savunma Bakanı Mustafa Abdulkadir Tlas'ın oğlu olan Menaf Tlas'ın, son zamanlarda sivilleri tehlikeye atmak istemediği için muhalif hedeflere saldırmayı reddetmesinden dolayı gözden düştüğü iddia edildi.

  Rejimdeki önemli ailelerden birini temsil eden bu kadar üst konumda birinin kaçmasının Esad’a büyük bir darbe vurduğu yorumu yapıldı.

  Reuters'a konuşan bir muhalif, Tlas'ın Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısının yapıldığı Paris'e gittiğini söyledi. Tlas'ın ailesinin de Paris'te yaşadığı belirtildi.

  FRANSA TEYİT ETTİ
  Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da Tlas'ın adını vermeden Suriyeli bir subayın birliğinden ayrıldığını doğruladı.

  Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Fabius, bu kişinin Paris'e gelmekte olduğunu belirtti.

  BABASI DA FRANSA'DA
  Tlas, Şam'ın banliyölerinde sivillerin zarar görmemesi için Harasta ve Duma'da rejim güçleri ile muhalifler arasında arabuluculuk yaparak her iki silahlı gücün bölgeden ayrılmasını sağlamıştı.

  Esad ailesine en yakın isimlerden biri olarak bilinen Tlas'ın ağabeyinin aylar önce Dubai'ye, babasının ise Fransa'ya gittiği öne sürülüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı