Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Esad reformları hızlandırma sözü verdi

  Hürriyet Haber
  21 Ocak 2006 - 19:45Son Güncelleme : 21 Ocak 2006 - 19:45

  Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ülkede reformları hızlandırma, ancak aynı zamanda değişim için dış baskıya karşı koyma sözü verdi.

  Esad, Şam'da milletvekilleriyle yaptığı toplantıda, reformların öncelikle içteki ihtiyaçları karşılayacağını belirterek, bir reformun herhangi bir slogan veya vesileyle dışarıdan zorla kabul ettirilmesini kesinlikle reddettiklerini söyledi.
  Uzun bir yolun hala başında olduklarını ifade eden Esad, bu sürecin belki yavaş olduğunu, ancak ellerinden geldiğince hızlandırdıklarını kaydetti. Beşşar Esad, Suriye'de demokratik hayatı zenginleştirmeye yardım edecek birçok projeye başladıklarını belirterek, siyasi yaşamı harekete geçirmek için adli bağımsızlığı ve kurumları güçlendirmek için çalıştıklarını sözlerine ekledi. Suriye'de iktidardaki Baas Partisi, geçen Haziran ayında, ülkede bağımsız siyasi partilere izin verecek yeni bir yasa tasarısı hazırlamak konusunda anlaşmaya varmıştı. Ülkede bu hafta ABD'nin salıverilmelerini talep ettiği cezaevindeki 5 muhalif serbest bırakılmıştı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı