Esad’la olmaz artık görün

28 Mart 2012 - 00:00Son Güncelleme : 28 Mart 2012 - 09:11

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, BM’de Suriye’ye yaptırım kararlarını veto eden Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev’e, “Esad ile olmayacağını artık görün” dedi.

Medvedev’le COEX Kongre Merkezi’nde özel bir odada 40 dakika süren görüşmeye Erdoğan’ın yanında sadece Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katıldı. Erdoğan, “Bugüne kadar devam eden ikna çalışmalarında hiçbir gelişme olmadı. Esad, demokratik adımların atılması konusunda verdiği sözlere rağmen gerekli adımları atmadı. Dünya kamuoyunun da adım atacağına inancı kalmadı. Bunu sizin de görmenizi bekliyoruz. Suriye’nin artık ikna olmayacağını artık görün. Artık Esad ile olmayacağını görün. Rusya büyük bir ülke ve dünyada önemli söz hakkına sahip. Dünya barışı için bir adım atın” dedi.Bu arada, İstanbul’daki Suriye’nin dostları toplantısına BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon katılmayacak. 

İnanmıyorum güvenmiyorum


SURİYE Lideri Beşar Esad’ın 6 maddelik Annan planını kabul ettiği haberi, Başbakan Erdoğan’a Güney Kore’nin başkenti Seul’den ayrıldığı saatlerde verildi. BM ve Arap Birliği’nin Suriye temsilcisi Kofi Annan, Erdoğan’ı Pekin’den aradı ve Esad’ın bu adımı attığını iletti. Erdoğan bu haberi temkinli karşıladı ve gelişmeleri izleyeceğini söyledi. Erdoğan, Tahran yolunda kendisine eşlik eden gazetecilere Esad’a güvenmediğini söyledi ve şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanı, ben ve Dışişleri Bakanım bu kadar muhabbetimiz bu kadar hukukumuz olmasına rağmen daha önce sonuç alamadık. İnanmıyorum, güvenmiyorum.”

Esad’ın son girişimini İstanbul’daki Suriye toplantıları öncesinde yapması dikkati çekti. Suriye Lideri, daha önceki uluslararası girişimler öncesinde de benzer taktik hamlelerde bulunmuş, ancak daha sonra sonuç alınamamıştı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 4 Yorum }
 • Cem Sütçü 28.3.2012 12:19:39
  Laik ve modern bir Suriye Başkanı istenmiyor sanırım... Yerine bir şeriatçı mı gelsin?
 • Ali Can Lanacı 28.3.2012 12:04:49
  biz iç dış borçları cari açığı olmyan halkın zaruri ihtiyaçlarının asgari ücretlendirme ile temin edildiği ekonomisi elmas gibi parlayan ifade özgürlüklerinde 1 numara hukuk eğitim ve sağlıkta çığır açmış üstün medeniyetler seviyesini aşmış bir ülkeyz. eskiden gazzeydi şimdi suriye önceliğimiz!!...
 • KARABELA KARAHANLI 28.3.2012 08:25:22
  Kesin Medvedev Sayin Recep Tayipp erdogandan etkilenmistir sanirim yarindan tezi yok suriye politikalarini degistirir rusya ...)
 • Mustafa YILMAZ 28.3.2012 08:17:18
  Anlamıyorum bize ne Suriye'nin içişlerinden.Suriye de kendi yağıyla kavrulan bir ülke.Birisi gelip evinizde şunu yapın bunu yapın derse siz nasıl davranırsınız ????Bırakın ne halleri varsa görsünler.
 
HaberlerNecmi AkmanManisaAhmetli İlçesiEren DerdiyokKasımpaşaBeşiktaşMario Gomez