Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Esad: Kimyasal silahlarla ilgili teklifi kabul ettik çünkü Rusya'dan geldi

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  12 Eylül 2013 - 15:41Son Güncelleme : 12 Eylül 2013 - 18:51

  Suriye lideri Beşar Esad, elindeki kimyasal silahları uluslararası denetim altına alınmasını öngören anlaşma metnini önümüzdeki hafta başında imza için Birleşmiş Milletler’e ileteceklerini açıkladı. Esad, Rusya'nın gündeme getirdiği teklifi kabul etmelerinin nedeninin ise Amerikan tehdidi olmadığını belirtti.

  Rusya'nın "Rusya-24" resmi haber kanalına yaptığı açıklamada Suriye’nin verdiği sözün arkasında durduğunu söyleyen Esad, “Önümüzdeki hafta başında ülkemizin kimyasal silahlarını uluslararası denetim altına alınması anlaşmasını BM’ye imza için gönderiyoruz. Bunu ABD’nin bize karşı bir saldırı düzenlemesinden korktuğumuz için değil, Rusya önerdiği için yapıyoruz” dedi.

  Esad, Şam rejiminin Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne katılmasından bir ay sonra Suriye'deki kimyasal silahlar hakkındaki bilgileri uluslararası kuruluşlara iletmeye başlamayı umduklarını söyledi.

  Rusya'nın teklifine olumlu cevap veren Esad, buna karşın ABD'nin Suriye'yi vurmakla tehdit etmeyi sürdürmesi halinde, kimyasal silahların devrine ilişkin anlaşmanın şartlarını yerine getirmeyeceklerini söyledi.

  Suriye’nin elindeki kimyasal silahların uluslararası denetim altına alınması önerisini Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov 9 Eylül’de Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile Moskova’da yaptığı görüşmede açıklamıştı.

  Lavrov önümüzdeki saatlerde İsviçre’nin Cenevre şehrinde bir araya geleceği ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yapacağı görüşmede, bu planın pratikte nasıl hayata geçirileceği konusunu ele alacak.

  Esad: Kimyasal silahlarla ilgili teklifi kabul ettik çünkü Rusyadan geldi

  Türkiye’den ABD ve Rusya’ya üç Cenevre mesajı

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı