Gündem Haberleri

  Esad kabul etti muhalifler istemedi

  Hürriyet Haber
  31.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya, Suriyeli yetkililerin Moskova’da muhaliflerle bir araya gelmeyi kabul ettiğini duyurdu. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, Suriye muhalefetinin de bunu kabul etmesinin umulduğu vurgulandı.

  Ancak Suriye Ulusal Konseyi üyesi Abdülbasit Sida, “Bize bir teklif gelmedi. Gelse de bu sadece BM Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) etkileme amacı taşır. Diyalog olmayacak” dedi. Suriyeli muhalifler geçmişte de Esad’ın zamana oynadığını belirterek müzakereleri reddetmiş, hatta geçen haftadan itibaren “BM koruması” istemeye başlamışlardı.

  Daha önce de benzer tasarıları reddeden Rusya, Batılı ülkelerin BMGK’ya getirmeyi düşündükleri yeni tasarıyı da veto edeceğini duyurdu. Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, bugün New York’a gidip BMGK’ye Arap Birliği’nin sunduğu “Suriye’de siyasal geçiş planı” konusunda konuşma yapacağını açıkladı.

  Kıvılcımı kadın doktor mu yaktı

  Suriye Milli Meclisi üyesi Mahmud Osman: “Esad rejimi için biçilen ömür 5 ay. Suriye’deki direnişin ilk kıvılcımını, Suriyeli bir kadın diş doktorunun yaktığını söyleyebiliriz. Tunus’taki olayların patlak verdiğinde telefonda arkadaşına, ‘Darısı başımıza’ diyor. Baskıcı yönetim, telefonları dinlenen doktorumuzu tutukluyor. Bu olayın ardından küçük bir çocuk okulun duvarına Esad aleyhinde yazılar yazıyor, gözaltına alınıyor. Türlü işkencelere maruz kalıyor. Bu olaylar toplum direniş fikrinin başlamasında bir kıvılcım niteliği taşır.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı