Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Esad’ın sarayına iki bomba yeter

  Hürriyet Haber
  17.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 16.07.2012 - 23:39

  Suriye’de Kızılhaç’ın da artık “ülke genelinde iç savaş” diye nitelediği çatışmalar başkent Şam’da yoğunlaşmaya başlarken, askeri müdahale sesleri daha güçlü yükseliyor. Saf değiştiren Tümgeneral Adnan Salo, “Suriye’nin yüzde 60’ı kontrolümüzde. Esad’ın sarayına NATO iki hava saldırısı düzenlese rejim yıkılır” dedi. Muhaliflere katılan Büyükelçi El Faris de “Rejim ancak güçle yıkılır” diye konuştu.

  ULUSLARARASI Kızılhaç Teşkilatı (ICRC), Suriye’deki çatışmaları bir “iç savaş” olarak değerlendirdiğini açıkladı. ICRC sözcüsü Hişam Hasan, AP’ye yaptığı açıklamada, Suriye’de artık ulusal silahlı çatışmalar olduğunu belirtti. Hasan, düşmanlıkların ülkenin diğer bölgelerine de yayıldığını, uluslararası savaş hukukunun düşmanlıkların olduğu tüm bölgelere uygulanacağını ifade etti. ICRC, daha önce savaşı İdlib, Humus ve Hama ile sınırlandırmıştı.

  Ürdün Başbakanı: Diyalogla olmaz

  Suriye ordusunda bir dönem kimyasal silahlardan sorumlu komutan olan ve artık muhalif saflarda yeralan Tümgeneral Adnan Salo ise Eş-şark el Evsat gazetesine, muhaliflerin ülkenin yüzde 60’ını kontrol ettiğini öne sürdü. Salo, “Rejimi devirmek ve tüm Suriye şehirlerinde kontrolü ele geçirmek için tek ihtiyacımız olan şey devlet başkanlığı sarayına NATO’nun düzenleyeceği iki hava saldırısı” diye ekledi.

  Ürdün Başbakanı Fayez Taravne de krizin artık diyalogla çözülemeyeceğini ve BM Güvenlik Konseyi’nin müdahalesinin gerekli olduğunu belirtti. Aynı zamanda Savunma Bakanı da olan Taravne, “Suriye hükümetine güçlü baskı uygulanmasının gerekli olduğunu” da ifade etti.

  ‘Esad’da diktatör geni var’

  Suriye’nın saf değiştiren en kıdemli diplomatı olan eski Bağdat Büyükelçisi Navaf El Faris ise CNN ve El Cezire’ye verdiği röportajlarda “Suriye rejiminin ölü olduğunu” fakat “sadece askeri müdahale ile düşürülebileceğini” savundu. Faris özetle şunları söyledi:

  “Beşar Esad bir diktatörün genlerini taşıyor. Babası 30 yıl önce insanları öldürdü. Ona yakın isimler bir yalancı olduğunu bilir. Rejimin gidişi zaman meselesi. Rejimin doğasını bildiğimden, askeri müdahaleyi destekliyorum. Bu rejim ancak güç kullanılarak gider.”

  İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague da “İngiltere, BM Güvenlik Kurulu’nun BM Kurucu Antlaşması’nın 7’nci bölümünün uygulamaya konulması gerektiğini düşünmektedir” dedi. Bu bölüm, barışın tehdit edilmesi, bozulması ya da bir saldırı eylemi gerçekleşmesi halinde alınacak önlemleri içeriyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı