Gündem Haberleri

  Esad çizgiyi aştı silah yarışı kızıştı

  Hürriyet Haber
  17.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beşar Esad yönetiminin en büyük destekçisi İran’ın 4 bin Devrim Muhafızını Suriye’ye göndereceği iddia edilirken Suudi Arabistan muhaliflere uçaksavar roketi yollamayı planlıyor.

  İNGİLİZ Independent on Sunday gazetesinin Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, İran yönetiminin, 4 bin Devrim Muhafızı’nı Suriye’ye göndereceğini iddia etti. İran ayrıca, Esad rejimine, “tam desteğin bir parçası olarak”, Golan Tepeleri’nde İsrail’e karşı yeni bir cephe açılması teklifinde de bulundu. Yazarın İran yanlısı kaynaklardan aktardığı bilgiye göre, Esad’a askeri destek kararı, ılımlı aday Hasan Ruhani’nin kazandığı cuma günkü cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen önce, geçen hafta içinde alındı. Washington’ın perşembe günü Suriyeli isyancıları silahlandırma kararı almasıyla “ABD’yi Ortadoğu’da büyük Sünni-Şii çatışmasına soktuğunu” ileri süren  Robert Fisk, “Bugüne kadar ilk kez ABD’nin bölgedeki tüm dostları Sünni Müslümanlar, tüm düşmanları ise Şii Müsmanlar oldu”  yorumunu yaptı. Fisk, “İran’ın Şam’a desteği solmak yerine daha da büyüyor (...) Arapların gözünde İsrail’in 2006’daki Hizbullah’a savaşı İran’ı kalbinden vurma girişimiydi. Batı’nın Suriyeli isyancılara desteği de İran’ı yenmek için stratejik bir girişim. Fakat İran’a saldırıya geçecek” öngörüsünde bulundu.

  BEKAA’DA BİR TÜRK ÖLDÜRÜLDÜ

  Alman Der Spiegel dergisi ise dün Suudi Arabistan’ın Beşar Esad’ın elindeki Rus MIG yapımı savaş uçaklarını alt etmesi  için Suriye muhaliflere, omuzdan ateşlenen MANPADS uçaksavar roketi göndermeyi planladığını yazdı. Bu arada Lübnan’daki Bekaa Vadisi’nde babası Türk annesi Lübnanlı bir kişiyle birlikte 3 Şii öldürüldü. Lübnanlı yetkililerden alınan bilgiye göre bölgenin Sünni yoğunluklu kırsal kesiminde meydana gelen olayda “Cafer ailesinden 2, Amhaz ailesinden bir kişi ile bir Türk” kimliği belirsiz silahlı militanlar tarafından katledildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı