Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Esad ailesi meydanlarda

  Hürriyet Haber
  12 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ocak 2012 - 00:40

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad dün başkent Şam’da karısı Esma ve iki çocuğuyla birlikte meydan mitingine katıldı. Geçen yılın mart ayında rejime karşı ayaklanma başlamasından bu yana ilk kez sokağa inerek Şam’ın merkezindeki ünlü Emevi Meydanı’na çıkan Esad (46) “Ben bu sokağa aitim ve sizinle geleceğe güvenle bakıyorum” dedi.

  Ailesini de yanına alarak halkın arasına karışması bir meydan okuma olarak değerlendirilen Suriye lideri Esad on binlerle ifade edilen kalabalığa şunları söyledi: “Siz meydanlara inince ben de sizinle olmak istedim. Şam’ın kalbi Emevi Meydanı’nda sizlerle olmak istedim. Emevi’nin ve direnişin başkentinde sizinle olmak istedim.”

  ESADLAR EMEVİ MEYDANI'NDA / FOTO GALERİ

  Esad, ileriye doğru yürüdüklerini, bir yandan reformları yaptıklarını bir yandan da terörle mücadele ettiklerini kaydederek, Suriye’nin komploya maruz kaldığını, bu tarz oyunlara karşı herkesin hazırlıklı olması gerektiğini, ancak bu sürecin son dönemlerine gelindiğini ve bu komployu yeneceklerini söyledi.

  /images/100/0x0/55ea1b15f018fbb8f86b95da

  Suriye’de Esad’a ve reform programına destek gösterileri dün Şam’ın yanısıra Halep, Lazkiye, Haseke, Humus ve Süveyda kentlerinde de düzenlendi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkedeki şiddetin artmasına paralel olarak Şam’daki büyükelçilikte çalışan diplomat sayısını daha da azaltacağını duyurdu. ABD, birkaç ay önce elçilikteki çalışan sayısını azaltmıştı. Washington, geri çektiği Şam elçisini ise geçtiğimiz ay yeniden Suriye’ye göndermişti.

  Fransız gazeteci öldü

  Öte yandan Suriye hükümetinin misafiri olarak Humus kentine götürülen yabancı gazeteciler ağır silahlarla yapılan bir saldırıya hedef oldu, bir Fransız gazeteci hayatını kaybetti. Gazeteci Gilles Jacquier’in devlet televizyonu France 2’de muhabir olarak görev yaptığı açıklandı. Olayda iki yabancı gazetecinin de yaralandığı öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı