Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Esad ABD'yi eleştirdi: Bu sefer kimyasal silahları bahane ettiler

  Hürriyet Planet
  26.09.2013 - 11:03 | Son Güncelleme:

  Venezuela televizyonuna konuşan Beşar Esad, ABD yönetimine yüklenerek "Bu sefer kimyasal silahları bahane ettiler, sonraki sefer başka bir şeyi bahane ederler" diye konuştu.

  Suriye lideri Beşar Esad Venezuela'nın Telesur kanalına konuştu. Suriye'nin resmi haber ajansı SANA tarafından tamamı yayımlanan röportajda Esad ülkesinin imzaladığı anlaşmalarda kararlı bir duruş sergilediğini ve ABD ile Rusya arasında varılan kimyasal silahların imha edilmesi anlaşmasının uygulanması konusunda hiçbir engelin bulunmadığını söyledi.

  "DETAYLARI VERİYORUZ"
  Şam yönetiminin Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) elinde bulunan kimyasal silahlarla ilgili detayları göndermeye başladığını anlatan Esad, OPCW uzmanlarının da önümüzdeki günlerde Suriye'yi ziyaret edeceklerini belirtti.

  "Suriye hükümeti açısından hiçbir engel yok ancak teröristlerin, OPCW uzmanlarının çalışmasına engel olmaları ihtimali her zaman var" diye Esad, geçtiğimiz günlerde benzer sözleri Çin basınına verdiği bir röportajda da dile getirmişti.

  Rusya ve ABD'nin Suriye'nin elindeki kimyasal silahların imha edilmesi noktasında anlaşmaya varması üzerine, ABD'nin askeri müdahale ihtimali de gündemden çıkmış oldu. Ancak Esad, "Burada bir saldırı olasılığı her zaman var" diyerek bu ihtimalin tamamen ortadan kalkmadığı yönündeki görüşünü de belirtmiş oldu.

  ABD Başkanı Barack Obama yönetimini "yalan üretmekle" suçlayan Esad, "Bu sefer kimyasal silahları bahane ettiler, bir sonraki sefer başka bir şeyi bahane edecekler" diye konuştu.

  "BM'DE DENGE VAR"
  Ülkesinin, BM Güvenlik Konseyi'nden Suriye'ye yönelik güç kullanımı kararının geçeceği şeklinde bir endişe taşımadığını anlatan Beşar Esad, müttefiki Rusya'yı kastederek "Bugün Güvenlik Konseyi'nde bir denge var" dedi.

  Suriye'deki kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırmak üzere dün yeniden Suriye'ye giden BM müfettişlerinden de bahseden Esad, müfettişlerin rahatça çalışması için hükümetin elinden geleni yapacağını söyledi ve "Teröristler mart ayında Halep yakınlarında zehirli gaz kullandığında, onları buraya davet eden bizdik" diye konuştu.

  Esad ABDyi eleştirdi: Bu sefer kimyasal silahları bahane ettiler

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı