ERZURUM HABERLERİ

Erzurum'daki Kuş Cenneti, Milli Park ilan edilmeli

DHA
30.03.2016 - 18:48Son Güncelleme :

Erzurum'daki Kuş Cenneti, Milli Park ilan edilmeli

DHA

 
Kerim BURUCU/ ERZURUM, (DHA)- Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği (ŞEHİRDER) Başkanı Murat Ertaş, göç yolu üzerinde bulunan Erzurum Sazlığındaki Kuş Cennetinin Milli Park olarak ilan edilmesini istedi.
Tarih boyunca Erzurum ovasının Akdeniz- Karadeniz ve Doğu Afrika- Batı Asya kuş göç yollarının kesiştiği koridor üzerinde yer aldığına işaret eden ŞEHİRDER Başkanı Murat Ertaş, bilim insanlarının Erzurum'da 230'un üzerinde kuş türü tespit ettiklerini bildirdi. Kuşların Erzurum'u göç yolunda bir konaklama ya da üreme merkezi olarak kullandıklarına dikkati çeken Murat Ertaş, ancak Erzurum'un bu kuş çeşitliliği ve ekolojik zenginliğin sağladığı turizm olanaklarından yararlanmadığını belirtti. Murat Ertaş, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Erzurum ovasından karayolu geçirmek zaten ovayı imara açmak anlamına geliyor. Bugünden sonra herkesin Erzurum sazlığı ve kuş cenneti konusunda daha hassas olması gerekir. Erzurum sazlığı için ödeneği iki sene evvel ayrılan kuş gözlem kuleleri bir an evvel yapılmalıdır. Hala daha köylü bilinçsiz biçimde ovanın otunu biçmek için ovadaki suyu her bahar kanallarla daha derine vererek ovadaki sazlıkları ve bataklıkları kurutmaktadır. Sulak arazi, aşırı yıkanmadan dolayı yüksek tuzluluk oranıyla zaten verimsiz arazidir. Köylü bu konuda bilinçlendirilmeli ve bu kurutma 
alışkanlığından vazgeçmelidir. Kuşlar Erzurum ovasında ve şehir merkezine dağıldıkları için bu durum kuş gribi gibi hastalıkları da tetiklemektedir. 
Hem uçakların uçuş güvenliği hem kuşların güvenliği açısından Müdürge ve Kösememmet bataklığı kuş cenneti haline getirilmelidir. Bilindiği gibi kuşlar ovada çevre temizliği yaparak doğal dengeyi korumaktadır. Erzurum sazlığının şehrin tanıtımına katkı sunması için Kuş turizmine açılması 
gerekir."
 
FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Erzurum'daki Kuş Cenneti, Milli Park ilan edilmeli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 18 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erzurum'daki Kuş Cenneti, Milli Park ilan edilmeli haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı