Gündem Haberleri

  Erzurum'da 'yasa dışı dinleme' operasyonunda müdür ve emniyet amirleri serbest

  Hümeyra PARDELİ- Nursima KESKİN/ ERZURUM (DHA)
  31.12.2014 - 10:05 | Son Güncelleme:

  ERZURUM’da 2010- 2013 yılları arasında görev yapan ve haklarında ’yasa dışı dinleme’ soruşturması kapsamında adliyeye sevkedilen dönemin Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Hurşit Uçak ile emniyet amirleri Serkan Doğan, Soysal Aktürk, Yücel Bilgiç, Aslan Kartal sabaha kadar süren sorgunun ardından serbest bırakıldı.

  Erzurum Emniyet Müdürlüğü’nde 2010- 2013 yılları arasında görev yapan, aralarında dönemin İstihbarat Şube Müdürü Hurşit Uçak’ın da bulunduğu 21 polis hakkında ’yasa dışı dinleme’ soruşturması kapsamında işlem başlatıldı. İfadeleri alınan 16 polis serbest bırakılırken, Kahramanmaraş’ta görev yapan Emniyet Müdürü rütbesindeki Hurşit Uçak ile Düzce, İstanbul, Ankara, Bolu’da görevli emniyet amirleri Yücel Bilgiç, Serdar Doğan, Aslan Kartal ve Soysal Aktürk eş zamanlı operasyonla gözaltına alınarak 29 Aralık gecesi Erzurum’a getirildi.

  HAKİME İTİRAZ

  Emniyet mensupları, dün sabah saatlerinde Adalet Sarayına getirilerek savcılıkta ifade verdi. Polisler savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi. Sulh Ceza Mahkemesine bakan hakimin, bir süre önce Erzurum’a geçici görevle atanan Pasinler hakimi Vildan Yeşilyurt Çelebi olmasına sanık avukatları itiraz etti.

  Hakim Vildan Çelebi’nin bir süre önce bir televizyon kanalına çıkarak ’Paralel yapı’yı eleştirdiğini bu yüzden tarafsız karar veremeyeceğini ileri süren avukatlar reddi hakim talebinde bulundu. Yaklaşık 5 saat sonra 3’ncü Asliye Ceza Mahkemesi itirazı kabul ederek Vildan Yeşilyurt Çelebi’nin yerine Hakim Levent Varol’un görevlendirilmesine karar verdi.

  Polisler sabah saat 05.00’da yaklaşık 20 saat süren sorgunun ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı