Erzurum'da turizm zirvesi

A.A.
05.02.2011 - 20:09 | Son Güncelleme:

Erzurum'da bulunan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak turizm sektörü temsilcileri ve diğer yetkililerle düzenlenen toplantıya katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Turizm, Türkiye'de bir berekete dönüşmeye başladı” dedi. Günay, beraberinde Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve turizm sektörü temsilcileriyle birlikte, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarının gerçekleştirildiği tesislerden Cemal Gürsel Spor Kompleksindeki 3000 kişilik salonu gezdi.

Daha sonra THY Buz Pisti'nde düzenlenen artistik buz pateni gala gösterisini izleyen Günay, Özak ve Akdağ programın ardından Türkiye'ye oyunlardaki ilk madalyasını kazandıran milli sporcular Alper Uçar ve Alisa Agafonova ile sohbet ederek, hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Burada Bakan Özak, milli sporcu Uçar'a THY tarafından kendisine verilen uçak biletini teslim ederken, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği İkinci Başkanı Talha Görgülü de Uçar ve Agafonova'ya, bir haftalık tatil hediye etti.

Bu arada, bir gazetecinin milli sporcu Uçar'a, “THY'nin size sporsor olmasını ister misiniz” sorusuna Uçar, “THY'nin bize destek olmasını bekliyoruz. Ayrıca bir THY uçağı üzerinde de artık bizim fotoğraflarımızın ve Türk bayrağının olması gerektiğini düşünüyoruz” yanıtını verdi.

TURİZM SEKTÖR TEMSİLCİLERİYLE TOPLANTI

Bakanlar Günay, Özak ve Akdağ, daha sonra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait binanın konferans salonunda turizm sektörü temsilcileri ve diğer yetkililerle düzenlenen toplantıya katıldılar.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, burada yaptığı konuşmada, düzenlenecek olan toplantının bugün Erzurum'da yaşanan ve bundan sonra yaşanabileceklerle ilgili önemli bir değerlendirme toplantısı olacağını söyledi.

Erzurum'da yapılan yatırımların turizm sektöründeki temsilcileri ve yatırımcıları da heyecanlandırdığına inandığını ifade eden Bakan Akdağ, “Siz değerli yatırımcıların bölgemizde yatırımlarına ihtiyaç var. İnanıyorum ki siz değerli yatırımcılarımız bundan sonra üzerlerine düşeni yapacaklardır. Biz her zaman sizlerin önünü açmak için çalışıyoruz. Bundan sonra da açmak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ise Erzurum'a 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları sebebiyle yapılan yatırımların turizm sektöründeki yetkililerce de görüldüğünü belirterek, bölgenin önemli bir cazibe merkezi haline dönüştüğünü söyledi.

Bölgeye artık özel sektör yatırımlarını beklediklerinin altını çizen Özak, “Buraya yapılacak özel sektör yatırımlarıyla Erzurum ve çevresi önemli bir destinasyon merkezi haline dönüşecektir. Türkiye'deki kayak merkezlerini ihya ediyoruz. Erzurum'a yaptığımız yatırım ortada. Ayrıca bölgedeki diğer illerde de yatırımlarımız sürüyor” dedi.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI GÜNAY

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da yaptığı konuşmada, Türkiye'de turizm alanında yapılan çalışmalara değindi.

Erzurum'da kış sporlarındaki önemli potansiyelin yanında ciddi bir termal potansiyelin de bulunduğuna vurgu yapan Günay, şunları kaydetti:
“Burada Erzurum'un yerleşiminin doğal sonucu olarak Palandöken yıllar önce kendiliğinden oluşan bir kayak merkeziydi. Ama yıllar içerisinde oranın üzerine çok şey katıldı. Şimdi Konaklı diye bir merkezimiz var. Biz bu akşam bir turizm zirvesi yapıyoruz Erzurum'da. Bunun özellikle altını çizmek istiyorum. Yani devletimizin atmış olduğu bu adımın turizm anlamında bölgemize ne gibi katkısı olabilir? Termal turizmi, şehir turizmi anlamında neler yapılabilir? Bu akşam bunları konuşacağız.”

“Türkiye şükürler olsun önemli bir hedefi yakaladı. 80'lerde, 90'larda önce 5 milyonu, sonra 10 milyonu aşmasını bir hedef olarak, bir hayal olarak görmüşlerdi. Şimdi bu yıl 30 milyonu aşıyoruz” diyen Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Allah'a şükürler olsun. Son 7-8 yıl içerisinde de kendimizi katladık. Bunu da açık yüreklilikle sizinle paylaşmak istiyorum. 2003 yılında Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı 13 milyon, bu yıl 28.5 milyon. Yani 28 yıldır turizm yapıyorsak, 20 yılda geldiğimizin üzerine 8 yılda fazlasını katmışız. Turizm Türkiye'de bir berekete dönüşmeye başladı. Gündemde olduğu için söylüyorum, Mısır önemli bir turizm ülkesi olarak bilinir değil mi? Hakikaten öyle. İnşallah bu durumlarını atlatacaklar ve inşallah turizmde başarılı olmayı sürdürecekler. Sorsanız 'herhangi bir yerde Mısır'a gelen turist sayısı Türkiye'ye gelenden fazla mıdır?' diye. Sokaktaki birçok kişi 'evet fazladır' dilebilir. Çünkü Mısır çok bilinen bir turizm ülkesidir. Yunanistan dünyada çok bilinen bir turizm ülkesidir. Ama şimdi size sevinçle söylemek istiyorum ki Mısır'a gelen ve Yunanistan'a gelen turist sayısı kadar, sadece Antalya'ya turist geliyor. Türkiye artık bunu yakaladı. Bizim artık Mısır, Tunus, Yunanistan, Fas gibi rakiplerimiz yok. Biz İtalya, İspanya, Fransa ile yarışıyoruz. Ben bu toplantının üniversite kış oyunlarının kapanış toplantısı olmasının yanı sıra Erzurum'un ve doğunun makus talihi yenme toplantısı olduğunu düşünüyorum. Buradan yeni bir başlangıç çıkacak.”
Toplantı basına kapalı olarak devam etti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı