Erzurum'da New City’den hayali ev alanlar polisle çatıştı

Nursima KESKİN/ERZURUM, (DHA)
22 Ocak 2015 - 16:21Son Güncelleme : 22 Ocak 2015 - 17:25

ERZURUM’da ruhsat ve projesi olmadığı gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaatı durdurulan 2 bin konutluk ’New City Projesi’nde maket üzerinde daire alanlarla polisler arasında arbede çıktı. Arbedenin ardından New City’e dönen eylemcilerden biri 13 katlı binanın çatısına çıktı.

Merkez Palandöken İlçesi’ndeki Yenişehir semtinde, Büyükşehir Belediye eski Başkanı AK Parti’li Ahmet Küçükler döneminde 2 bin konut yapmak için ortaya çıkan Müteahhit Ahmet Metin Karadayı, inşaata başlamadan dairelerin bir bölümünü pazarladı. İmar İskan eski konutlarında oturanların evlerini yıkarak daire vereceğini bildiren Karadayı’nın inşaatı ruhsat ve projesi olmadığı gerekçesiyle şimdiki Belediye Başkanı AK Parti’li Mehmet Sekmen tarafından durduruldu. Başkan Sekmen, belediyeden aldığı arsanın parasını ödemeyen Karadayı’nın mağdur ettiği kişilere seslenerek hukuki yollara başvurmalarını önerdi.

Erzurumda New City’den hayali ev alanlar polisle çatıştı ERZURUM'DA 'NEW CİTY' PROTESTOSU

Erzurumda New City’den hayali ev alanlar polisle çatıştı

New City Projesi’nden daire alan yaklaşık 50 kişi, bugün Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelerek belediyeye girmek istedi. Slogan atan New City mağdurları belediyenin çevresindeki demir korkulukları kırarak polis engelini aşmaya çalıştı. Ancak belediyenin önüne barikat kuran çok sayıda çevik kuvvet polisi toplananların belediyeye girmesini engelledi. Aralarında kadınların da bulunduğu eylemciler belediyenin protokol girişine yönelince polis bu kez burada önlem aldı.

Erzurumda New City’den hayali ev alanlar polisle çatıştı MAKETTEN KONUT SATIŞINA ZORUNLU SİGORTA

Erzurumda New City’den hayali ev alanlar polisle çatıştı

Güvenlik Şube Müdürü Erkut Çelik, megafonla konuşarak eylemcilere yolu açmalarını aksi halde müdahalede bulunacaklarını söyledi. Yaklaşık 3 saat Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile görüşmek için bekleyen eylemciler bu konuda olumlu yanıt alamayınca polis barikatını aşmak istedi. Gaz maskeleriyle hazır bekleyen polisler eylemcilerin belediyeye girmesini kalkanlarla engelledi. Polise kar kütleleri ve tekme atan eylemcilerle güvenlik görevlileri arasında arbede çıktı. Eylemlere katıldığı gerekçesiyle işinden kovulduğunu iddia eden ve arbede sırasında fenalaşan Emre Doğan bir süre yerde baygın yattı. Yerde hareketsiz yatan eylemciye polis ilk müdahaleyi yaparak su içirdi. Uyanan Emre Doğan bir süre ağladıktan sonra olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Erzurumda New City’den hayali ev alanlar polisle çatıştı
Şirketin sosyal medya hesaplarında, konutların satışı için uygun imkânların tanındığı belirtiliyor.

Erzurumda New City’den hayali ev alanlar polisle çatıştı

Belediyenin önündeki protestodan sonra kalabalık grup Yenişehir Semtinde inşaat halinde bulunan New City inşaat sahasına gitti. Burada ismi Adem olan bir kişi 13 katlı binanın en üstüne çıkarak ayaklarını sarkıtarak oturma eylemine başladı. İtfaiye ekipleri ve ambulanslar olay yerinde hazır beklerken intihar girişimnde bulunan kişiyi ikna çalışmaları sürüyor.

Erzurumda New City’den hayali ev alanlar polisle çatıştı


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı