ERZURUM HABERLERİ

Erzurum'da kültür sanat

AA / Zehra Melek Çat
29.01.2015 - 09:39Son Güncelleme :

- EDT, "Deli İbrahim" ile "Alaaddin'in Sihirli Lambası" adlı çocuk oyununu sahneleyecek

YEREL HABERLER ERZURUM

AA / Zehra Melek Çat

ERZURUM (AA) - Erzurum Devlet Tiyatrosu (EDT) "Deli İbrahim" ile "Alaaddin'in Sihirli Lambası" adlı çocuk oyununu seyirciyle buluşturacak

Turan Oflazoğlu'nun yazdığı, Sinan Pekinton'un yönettiği oyunda, Cengiz Toraman, Taner Köse, Gökhan Kocaoğlu, Mehmet Yılmaz, Kübra Tığtepe, Sezai Yılmaz, Emre Yılmaz, Keiko Belir Yarar, Melike Durak, Samet Talayman, Ömer Menteşe, Bilal Hüseyinoğlu, Kadir Çelik ve Gülsüm Yalçın rol alıyor.

Sertel Çetiner'in dekor tasarımını, Sevgi Türkay'ın giysi tasarımını, Zeynel Işık'ın da ışık tasarımını üstlendiği oyunda, 4. Murat'ın saltanatı süresince bir kafeste yaşamaya mahkum olan İbrahim'in ruhi yapısıyla padişah olacak nitelikte bir kişi olmamasına rağmen Osmanlı devlet geleneğinin bir sonucu olarak 3. Murat'tan sonra tahta çıkarılması anlatılıyor.

Tahta çıkış töreninde şizofrenik yapısı belli olan ve herkesin Sultan Murat'tan sonra böyle bir insanın padişah olmasını üzüntüyle seyrettiği "Deli İbrahim" adlı oyunda, tahta çıkarken söylediği sözler onun, güç ve iktidar peşinde olmadığını gösterir ve bürokratların içini rahatlatır.

Akli dengesinin yerinde olmadığı gerekçesiyle tahttan indirilen padişah, soytarısı ve Hümaşah Sultan ile bir hücreye kapatılır. Kösem Sultan, tahtın yeni sahibi Sultan Mehmet'e zorla İbrahim'in ölüm fermanını yazdırır ve oğlunun ölümünü seyreder.

Oyun, bugün ve yarın 19.00'da, 31 Ocak Cumartesi günü ise 14.00 ve 19.30'da sahnelenecek.

- "Alaaddin'in Sihirli Lambası"

Turgay Yıldız'ın anonimden oyunlaştırdığı, Arif Atalay'ın yönettiği "Alaaddin'in Sihirli Lambası" oyununda, Taner Köse, Kübra Tığtepe, Melike Durak Aras, Emre Yılmaz, Ömer Menteşe, Samet Talaymanf, Ayçin Güvercin, Serkan Yanar, Gülsüm Yalçın, Kadir Çelik, Eymen Atalay, Mert Can Polat, Bilal Hüseyinoğlu, Hilmi Yükseloğlu ve Hakkı Yılmaz rol alıyor.

Enes Özgeriş'in ışık kumanda, Hakan Babaoğlu'nun sahne amirliğini, Selim Cinisli'nin dekor, Ceren Karahan'ın giysi ve Duran Güngör'ün ışık tasarımlarını üstlendiği oyunda anlatılan konu şöyle:

"Annesi ile yoksulluk içinde yaşayan Alaaddin'in karşısına bir anda on parmağında on marifet olan bir cin çıkar. Bu sırada kral kızını evlendirecek bir aday aramaktadır. Alaaddin ise prensesi rüyasında görür ve ona karşı sevgiyle dolar ancak Alaaddin tek başına prensesin sevgisini kazanmak istemektedir. Bakalım Alaaddin cinin yardımı olmadan kralı ve prensesi etkileyebilecek mi? Kalabalık kadrosu, etkileyici müzik ve danslar yer almaktadır."

Oyun, 1 Şubat Pazar günü saat 14.00'te sahnelenecek.

Erzurum Kültür Turizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneği'nde de cumartesi ve pazar günü Erzurum halk oyunları ve Erzurum barı eğitimi verilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Erzurum'da kültür sanat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ocak 2015 tarihinde saat 09 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erzurum'da kültür sanat haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:10
  • İkindi
   15:09
  • Akşam
   17:33
  • Yatsı
   19:00
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı