Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erzurum'da HES yapımına yargıdan onay

  Nursima ÖZONUR- Kerim BURUCU / ERZURUM (DHA)
  14 Ekim 2011 - 11:44Son Güncelleme : 14 Ekim 2011 - 11:44

  Erzurum’un Tortum İlçesi’ne bağlı Bağbaşı, Serdarlı ve Pehlivanlı beldelerini kapsayan Ödük Vadisi’ne yapılacak olan 3 ayrı hidroelektrik santrali (HES) inşaatının durdurulması için açılan dava, Erzurum 2’nci İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

  Tortum’un Bağbaşı Beldesi’nde HES yapımını önlemek için yöre halkının 2 yıldır verdiği mücadele rağmen, geçtiğimiz günlerde iş makinaları çalışmaya başladı. HES çalışmalarını gözyaşlarıyla izleyen vatandaşların Erzurum 2’nci İdare Mahkemesi’ne çalışmanın engellenmesi için açtıkları üç ayrı dava hakkında 'ret' kararı çıktı. Bağbaşı’nda HES çalışmasının başlamasının ardından mahkemenin karar verdiğine işaret eden Avukat Haktan Avnik şunları söyledi:

  "Ödük Vadisi üzerinde yapılması planlanan üç ayrı HES’in iptali için açmış olduğumuz davayı kaybettik. O bölgede yapılan ilk keşifte HES yapımı sakıncalı görülmüştü. Mahkeme ikinci kez bilirkişi raporu istedi. Bu kez de bölgede HES yapımı uygun görüldü. Daha sonra makeme üçücü kez bilirkişi raporununun tutulmasını uygun gördü. Ancak hiçbir şekilde bilirkişi tayin etmedi. Erzurum İkinci İdare Mahkemesi, üçüncü bilirkişi raporuna ihtiyaç duyarken, anlaşılmayan nedenlerden dolayı bu kararından vazgeçti ve HES"in iptali için açtığımız davayı reddetti. Meslek hayatım boyunca ilk defa böyle bir kararla karşı karşıyayım. Bu durum, Deniz Feneri davasına bakan üç savcının görevden alınması kadar önemli ve vahimdir."

  ''GEREKİRSE AİHM’E GİDECEĞİZ''

  HES eylemcilerini savunan Avukat Ercüment Şenol da, mahkemenin verdiği kararı ’skandal’ olarak nitelendirdi. Avukat Şenol şöyle konuştu:

  "Bağbaşı Belde Belediyesi Başkanı Karabey Eroğlu, mahkemeye yürütmeyi durdurması için müdahale talabinde bulundu. Bu konuda karar verilmezken, HES inşaatını yapan Kaya Enerji Anonim Şirketi’nin müdahale talebi mahkeme tarafından kabul edildi. Ne yazık ki Bağbaşı halkının isteği geri çevrildi. Bu karar mahkemenin siyasi baskıya maruz kaldığını göstermektedir. Danıştay’a başvuracağız eğer bir netice alınamazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğiz. İnanıyorum ki Bağbaşı’nın çölleşmesine hiçbir vicdan razı olmayacak ve sonuçta hukuk galip gelecektir."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı