« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Erzurum'da güvenlikten taviz verilmiyor

Erzurum'da düzenlenen 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları kapsamında gerçekleştirilen güvenlik tedbirleri, en üst seviyede yürütülüyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Erzurum'da bulunan 2 bin 100 polis, kendi sorumluluk sahasında sporcu, delegasyon üyesi, yerli ve yabancı turistlerle, vatandaşların güvenliğini sağlıyor.

25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için 2008 yılında oluşturulan 2011 Kış Oyunları Güvenlik Komitesi, Vali Yardımcısı Mehmet Gök'ün başkanlığında çalışmalarına devam ediyor.

Güvenlik hizmetlerinden sorumlu kamu kurumlarından oluşan komite, kentte devam eden Kış Oyunları'nın güvenliği noktasında yerli ve yabancı risk gruplarını takip ederek, detaylı planlamalar yapıyor.

Erzurum Emniyet Müdürlüğü Personel Şube Müdürü ve aynı zamanda Güvenlik Komitesi Üyesi olan Mehmet Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın yapıldığı kentte güvenlik tedbirlerinin en üst seviyede olduğunu söyledi.

Erdem, kış oyunları tesisleriyle birlikte şehrin birçok noktasında motorlu ve yaya devriyelerin 24 saat görev yaptığını belirterek, “Şehrin her noktasında polislerimiz görev yapıyor. Herhangi bir zafiyet yaşanmaması için her türlü tedbir alındı. Şuan güvenlik tedbirleri en üst seviyededir” dedi.

Yabancı dil bilen polislerin, delegasyon üyeleri, sporcular ve yabancı turistlere sürekli yardım ettiğini anımsatan Erdem, şunları kaydetti: “155 Polis İmdat Hattı başta olmak üzere, polis merkezleri, kış oyunları tesisleri ve yabancıların yoğun olduğu yerlerde özellikle iyi derecede yabancı dil bilen personel görevlendirildi. Ayrıca il dışından gelen ilk 500 takviye polis mensubu arasında 35 rütbeli personel, yabancılarla iletişim konusunda etkin görev almaktadırlar. Şuana kadar (Polisle irtibat kuramadık. Acil bir durum vardı, iletemedik) şeklinde bir olumsuz konu yansımadı.”

Erdem, 155 Polis İmdat Hattı'nda tele konferans sistemiyle 6 dilde acil yardım desteğinin yürütüldüğünü de dile getirerek, yabancı dil bilen polis, tercüman ve 2011 gönüllülerinin de katkısıyla acil güvenlik yardımı talebinde bulunanlara yönelik, destek ve müdahale konusunda donanıma sahip olduklarını vurguladı.

KIŞ OYUNLARI'NDA 2 BİN 100 POLİS GÖREV YAPIYOR

Kış Oyunları kapsamında Erzurum'da 2 bin 100 polisin, kendi sorumluluk sahasında görev yaptığını söyleyen Güvenlik Komitesi Üyesi Erdem, sözlerine şöyle devam etti: “Ocak ayının 25'inden itibaren 20 ilden 500 emniyet personeli kente geldi. Bunlar oyunların sonuna kadar burada görev yapacaklar. 26, 27 ve 28 Ocak tarihlerinde görev yapmak amacıyla ek takviye olarak da 550 emniyet mensubu daha geldi. İkinci takviye personeli, Erzurum'da üç gün çalıştıktan sonra görevli bulundukları illere gönderdik. İl Emniyet Müdürlüğümüzün kadrosunda görevli olup il merkezinde çalışmakta olan bin 600 personel ve çevre illerden gelen 500 polis ile birlikte şuan 2 bin 100 polis, Kış Oyunları'nın güvenliği konusunda görev yapıyor.”

Erdem, 2 bin 100 polisin Cemal Gürsel Stadı, Oyunlar Köyü, Türk Telekom Atlama Kuleleri, Buz hokeyi salonları, FISU otelleri, Erzurum Havalimanı, Akreditasyon merkezleri, Madalya töreni alanı ile birlikte emniyet sorumluluk sahalarında kamu güvenliğini sağladığını ifade etti.

FISU'DAN GÜVENLİK HİZMETLERİNE TEŞEKKÜR

Erdem, güvenlik zafiyeti yaşanmaması için emniyet teşkilatının hassas ve özverili bir şekilde görevini ifa ettiğini, bu konuda Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) yetkililerinden de teşekkür aldıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Bugüne kadar hiçbir güvenlik zafiyeti yaşanmadı. FISU yetkilileri de bize teşekkür ettiler. Oyunlar Köyü'nde yapılan toplantı esnasında FISU Teknik Delegesi Milan Augustin söz alarak dedi ki; (Özellikle güvenlik personeline almış olduğu tedbire, kibarlıklarına, yardımseverliklerine ve başarılı çalışmalarına teşekkür ediyoruz) Biz olabildiğince hem Erzurum halkının hem de dışarıdan gelen yerli ve yabancı misafirler ile sporcuların huzur ve güveninden sorumluyuz. Tüm personelimiz, 12-12 dediğimiz çalışma sistemiyle görev yapıyor. Hedefimiz oyunların güvenliğinde hiçbir sorunun yaşanmamasıdır.”

Bunları da Beğenebilirsiniz