ERZURUM HABERLERİ

Erzurum'da "Anne Üniversitesi" Projesi

AA / Zehra Melek Çat
12.01.2015 - 13:08Son Güncelleme :

- Atatürk Üniversitesi ve Yakutiye Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan "Anne Üniversitesi" Projesi kapsamında, annelerin eğitimden geçirilmesi hedefleniyor - Annelere, değerler eğitimi, kişiler arası ilişkiler, insan ilişkileri, medya okur-yazarlığı, kişisel bakım ve imaj, sağlık bilgisi gibi temel konularda uzmanlar tarafından eğitim verilecek

YEREL HABERLER ERZURUM

AA / Zehra Melek Çat

ERZURUM (AA) - Atatürk Üniversitesi ve Yakutiye Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan "Anne Üniversitesi" Projesi, 14 Şubat'ta hayata geçirilecek.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ve Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, projenin protokolünü imzaladı.

Prof. Dr. Koçak, Atatürk Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından yürütülecek "Anne Üniversitesi" Projesinde annelerin eğitim alacağını söyledi.

Her insanın üzerinde annelerin büyük etkisi olduğunu belirten Koçak, annelerin bilgi düzeyine bağlı olarak yetiştirdiği çocukların da o düzeyde bilgili olacağını ifade etti.

Koçak, iyi bir aileye sahip çocukların ileride toplum için çok faydalı işler yaptığını ve bilgisini, becerisini, zekasını insanlığın gelişmesine harcadığını bildirerek, şöyle konuştu:

"İyi bir ailede yetişmeyen veya aileye sahip olmayan çocukların, zeki de olsa bunu insanlık yararına değil zararına kullandıklarını görüyoruz. Son yaşanan Fransa'daki olaya baktığımızda cana kıymanın ne kadar ağır bir sorumluluk olduğunu bilen sözde Müslüman dinine sahip katillerin iyi bir aileden gelmediğini, aile eğitimi almadığını, anne şefkati görmediğini görüyoruz. Bu anlamda annelere büyük iş düşüyor. Çevremiz, bölgemiz, şehrimiz anne eğitimi bakımından ayrıcalıklıdır. Biz de bu projeyle annelere eğitim vermek istiyoruz."

Yakutiye Belediye Başkanı Korkut ise belediye olarak projeye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurgulayarak, projenin sadece çocuk yetiştirmek ile ilgili olmadığını dile getirdi.

Eğitimlerde, annenin sosyal alandaki bütün aktivitelerini çok iyi şekilde ortaya koyabileceği bilgiler verileceğine değinen Korkut, "Bu aynı zamanda annelerin çok iyi yetişmesine ve geleceğimiz olan çocuklarımızın, gençlerimizin de yetişmesine vesile olacak" diye konuştu.

Atatürk Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayda Çelebioğlu ise "Anne Üniversitesi" Projesinin uzun süredir planlandığına işaret ederek, "Belediye ile ortak yaptığımız çalışmalar ve kadınlardan gelen talepler doğrultusunda kendimizi bu projeyi hazırlamada zorunlu hissettik. Amacımız annelere bir nebze olsun faydamızın dokunması" ifadelerini kullandı.

Projenin, 14 Şubat'ta başlayacağını ve 8 hafta boyunca cumartesi günleri yapılacak eğitimlerle yürütüleceğini anlatan Çelebioğlu, annelere üniversite yaşamından örnekler vermek istediklerini kaydetti.

Çelebioğlu, proje kapsamında annelere yönelik değerler eğitimi, kişiler arası ilişkiler, insan ilişkileri, medya okur-yazarlığı, kişisel bakım ve imaj, sağlık bilgisi gibi temel konularda uzmanlar tarafından eğitim verileceğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Erzurum haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Erzurum haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Erzurum'da "Anne Üniversitesi" Projesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   04:41
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   12:11
  • İkindi
   15:16
  • Akşam
   17:41
  • Yatsı
   19:08
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı