Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erzurum'a Meksika asıllı gelin

  A.A
  10.11.2009 - 18:57 | Son Güncelleme: 10.11.2009 - 18:57

  Meksikalı asıllı Amerikalı Karla Anel Lıanas, internette tanıştığı sevgilisi Metin Sarıgül için Erzurum'a gelin geldi.

  Erzurum'da muhasebecilik yapan Metin Sarıgül, 2 yıl önce internette müzik indirirken tesadüfen fotoğrafını gördüğü Meksikalı Karla ile “arkadaşlıklarının nasıl aşka dönüştüğünü, Karla'nın hayatında adını bile hiç duymadığı Erzurum'a nasıl gelin gelmeye karar verdiğini” anlattı.

  Sarıgül, “2 yıl önce internetten müzik indirirken tesadüfen o siteye kayıtlı birisinin fotoğrafını gördüm. Ertesi günü siteye tekrar girdim ve fotoğrafını incelediğim bayan, benim fotoğrafımı incelemiş. Bunu internetten görebiliyorsunuz. Sonra birbirimizin mail adresini aldık ve MSN aracığılı ile görüşmeye başladık” dedi.

  TANIŞTIĞI GÜN İŞ YERİNDE SABAHLADI

  Karla ile tanıştığı gün akşam saat 18'den sabah saat 08.00'e kadar iş yerinde netten konuştuğunu anlatan Sarıgül, “O gün hiç uyumadım. İş yerinde sabahladım. Akşam saat 18.00 gibi tanıştık ve konuşmaya başladık. Sabah saat 08.00'e kadar zaman nasıl geçti anlamadım. Sabah kahvaltımı yapıp uykusuz bir şekilde işime devam ettim. O günden sonra sürekli telefondan ve internetten konuşmaya başladık.”

  “İNGİLİZCE KUR'AN-I KERİM MEALİ GÖNDERDİM”

  Karla'ya Müslüman olması halinde kendisiyle evleneceğini söylediğini belirten Sarıgül, “Karla'ya önce İngilizce Kur'an-ı Kerim'in mealini gönderdim. Müslüman olabileceğini söyledi. Sonra Karla ABD'de Müslüman oldu” diye konuştu.

  Karla'ya evlenme teklifi ettikten sonra Türkiye'ye gelmeye karar verdiğini aktaran Sarıgül, Karla'nın Türkiye'ye gelişini şöyle anlattı:
  “Karla bir gün (Türkiye'ye geleceğim) dedi, ben şaka yapıyor sandım. Sonra internetten biletini gösterdi bana. Türkiye'ye gelmek için 6 ay içinde vize işlemlerini tamamlayıp önce İstanbul'a teyzemin yanına geldi ve bir gün sonra Erzurum'a geldi. Erzurum Havalimanı'na onu karşılamaya gitmek için kız kardeşimi yanıma aldım. Şaka gibiydi, çok heyecanlıydım ve afalladım. Kaza yaparım diye korktum ve kız kardeşimi yanıma aldım. Havalimanında o valizlerini almak için beklerken ben cesaret edip yanına gidemedim. Sonra valizlerini aldı ve dışarı çıktı. Her şey sanki bir rüya gibiydi. İlk kez birbirimizi canlı olarak gördük.”

  “KARLA SAYESİNDE İNGİLİZCE ÖĞRENDİM”

  Karla ile tanışmadan önce İngilizce konuşmasını bilmediğini anlatan Sarıgül, Karla ile tanıştıktan sonra sürekli internetten İngilizce programlarla tercüme yapıp İngilizce konuşmaya çalıştığını, Karla sayesinde İngilizceyi öğrendiğini söyledi.

  Karla'nın da Türkçe bilmediğini ifade eden Sarıgül, “Karla Erzurum'a geleli 5,5 ay oldu. Hala Türkçe konuşamıyor. Ben yanında olmadığım zaman ailemle internetten çeviri programıyla konuşuyorlar. Ailem de Karla'yı çok sevdi” şeklinde konuştu.

  Karla'nın Erzurum'a geldikten sonra evlilik işlemleri hazırlıklarına başladıklarını ancak çeşitli engellerle karşılattıklarını kaydeden Sarıgül, şunları kaydetti:
  “İnternet üzerinden gerekli evrakı araştırdım ve Ankara'ya Meksika Konsolosluğu'na gittim, evrakı konsolosluğa teslim ettim. Fakat evlenmemez için gerekli olan (Meksika'dan Karla'nın evli olmadığı ve evlenmesinde bir sakınca olmadığını) belirten resmi yazı olması gerekiyormuş. Noter ve konsolosluk onaylı yazının aslını, Karla'nın babasından Meksika'dan temin ettik. Sonra evlenme dairesine gittik. Evlenme dairesi, bu kez o belgenin üzerinde konsolosluk imzası olması gerektiğini söyledi. Konsolosluk'ta zaten o evrakın resmi olduğunu ve imzaya gerek olmadığın söyledi. Biz tam 4,5 ay bununla uğraştık. Bugün farklı bir evlendirme dairesine gittim ve durumu anlattım. Evlenmemizde bir engelin olmadığını hatta benim fazladan evrak topladığımı söylediler. İnşallah 4,5 ay uğraşın ardından bu hafta içinde evleneceğiz.”

  Meksikalı asıllı Amerikalı Karla Anel Lıanas da daha önce hiç Türkiye'ye gelmediğini, Sarıgül ile tanıştıktan sonra Türkiye'nin kültürü üzerine araştırmalar yaptığını söyledi.

  Amerika'da bir fabrikada kasiyer olarak görev yaptığını anlatan Karla, “Metin ile tanıştıktan sonra önce Müslüman oldum, sonra işimi bıraktım. Onun için her şeyi göze aldım. Ailemle konuşup, hayatımda hiç görmediğim Türkiye'ye geldim. Ben Türkiye'yi Araplar gibi sarıklar takan, çarşaf giyen insanlardan oluşuyor sanıyordum. Erzurum'a gelince çok şaşırdım” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı