« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Erzurum sporun başkenti oldu

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, 2012 Dünya Gençler Kayak Şampiyonası'nın Erzurum'a alınması hakkında açıklamalarda bulundu.

Ercan ATA /ANKARA DHA
SON GÜNCELLEME

Erzurum'da kayak ve kış sporlarına çok ciddi yatırım yaptıklarını hatırlatarak sözlerine başlayan Yunus Akgül, "Herkes, 2011 Kış Oyunları'ndan sonra Erzurum'daki tesislerin akıbetini merak ediyordu. Geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte Erzurum'da bir kampanya başlattık. Şu anda oradaki salonlarımız dolu dolu çalışıyor. Ancak biz, yerel çalışmalarla yetinmeyeceğiz. Şampiyonalar almaya başladık. Kayak ve buz pateni federasyonumuz çeşitli şampiyonalara aday oldular. 2012 Dünya Gençler Kayak Şampiyonası artık Erzurum'da. Bu sene curlingde uluslararası turnuva aldık. Buz hokeyi ve buz pateninde yaz boyunca birçok ülke ve takım kamp yapmaya geliyor. Dolayısıyla faaaliyet dolu dolu olacak. Yine Zihinsel Engelliler Federasyonumuz 2012 Kayak Şampiyonası için aday oldu ve aldı. Engelli federasyonlarımıza ayrı bir önem veriyoruz. Bunlarla ilgili ciddi yatırım yaptık ve federasyonlarımızın gelirlerini olağanüstü arttırdık. Buralardan da uluslararası turnuvalara aday olmalarını istedik. Federasyonlarımız da organizasyonlara aday oluyorlar ve sonuçları yavaş yavaş geliyor. Görme engelliler dünya şampiyonası Antalya'da yapıldı. Yine bedensel engellilerde çok başarılı organizasyonlar alıyoruz. Zihinsel Engelliler Federasyonumuz da bu anlamda ciddi şekilde çalışmaya başladı. Daha bu ilk organizasyon. Bundan sonra da ülkemizin farklı yerlerinde buna benzer organizazyonlar alıp düzenleyeceğiz" açıklamalarında bulundu.

"ERZURUM, SPORUN BAŞKENTİ OLDU"

2011 Kış Oyunları'nın ardından Erzurum'da bir önceki yıla göre turizm hareketinin yüzde 30 arttığını ifade eden Akgül, "Erzurum'daki yerel verileri söylüyorum. Oyunlar Şubat ayında yapıldı. Mart ayından sonra böyle bir artış sağlanmış. Bunlar küçük rakamlar. İşin turizm yanından başka sportif yanı da var. Spor çok ciddi şekilde oraya gidecek. Tesis olduğu için Erzurum'a organizasyonlar da gicecek. Kendi federasyonlarımız da oraya organizasyon veriyor. Diğer ülkeler de bu şehrimize gelecek. Dolayısıyla Erzurum, sporun başkenti oldu" diye konuştu.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz