ERZURUM HABERLERİ

Erzurum Patente Yoğunlaştı

IHA
20.08.2015 - 10:10Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ERZURUM

IHA

Erzurum’dan bu yılın 7 ayında gerçekleştirilen patent başvurusu sayısı 5’e, faydalı model başvurusu sayısı ise 3’e yükseldi. Erzurum’un bölge toplamındaki payı patent başvurusunda yüzde 13, faydalı model başvurusu sayısı ise yüzde 19 olarak kaydedildi. Bölgede patent ve gaydalı modelde öne çıkan iller Erzurum ve Malatya oldu.
ERZURUM VE PATENT
Erzurum’dan kaydedilen patent başvuruları 2015 yılının mayıs ayıyla birlikte istikrarlı bir süreç gösterdi. Ocak ve mart aylarında patent başvurusunun kaydedilmediği Erzurum’dan şubat, mayıs, haziran ve temmuz aylarında bir başvuru yapıldı. Erzurum’un temmuz ayı bazında patent başvuru sayısının bölge toplamındaki oranı bir önceki aya göre yüzde 10’luk artış göstererek yüzde 33.3’e yükseldi.
BÖLGESEL BAZLI PATENT BAŞVURULARI
Doğu Anadolu Bölgesinde bu yılın 7 aylık sürecinde 9 ilden patent başvurusu gerçekleştirildi. Bölgede en yoğun başvuru dönemi mart ayı oldu. Doğu Anadolu Bölgesinden ocak, şubat ve haziran aylarında 5, mart ayında 9, nisan ayında 8, mayıs ayında 4, temmuz ayında 3 olarak, 7 ayda toplam 39 başvuru yapıldığı bildirildi.
BÖLGE İLLERİ PATENT BAŞVURULARI
Bölgede temmuz ayında Erzurum, Bitlis ve Malatya illerinde patent başvurusu gerçekleşti. Bu yılın ocak-temmuz ayları arasında ise Van ve Erzurum’dan 5, Ağrı, Bingöl ve Hakkari illerinden 2, Bitlis ilinden 3, Kars ilinden 1, Malatya’dan 10 patent başvurusu kaydedildi. Ardahan, Tunceli, Erzincan, Muş veIğdır illerinden ise başvuru olmadı.
FAYDALI MODEL
Erzurum’da bu yılın 7 aylık ölçeğinde faydalı model başvuru sayısı 3’e çıktı. İlden ocak, mayıs ve temmuz aylarında 1’er başvuru kaydedildi. Doğu Anadolu Bölgesinde ise temmuz ayında 3, 7 ayda 16 başvuru oldu. Bölgede ocak ve şubatta 2, mart, nisan, haziran ve temmuz aylarında ise yalnızca 3 başvuru yapıldı.
DOĞU ANADOLU FAYDALI MODEL
Doğu Anadolu Bölgesi illerinden temmuz ayında 3 başvuru yapıldı, faydalı model başvurusunun yapıldığı iki il Erzurum ve Elazığ oldu. Bu yılın yedi aylık diliminde ise Bingöl, Hakkari ve Muş illerinden 1, Erzurum, Malatya ve Van ilinden 3, Elazığ’dan 4 başvuru gerçekleştirildi. Dönemde Ağrı, Ardahan, Bitlis, Erzincan, Kars, Iğdır ve Tunceli’den başvuru alınmadı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Erzurum Patente Yoğunlaştı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ağustos 2015 tarihinde saat 10 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erzurum Patente Yoğunlaştı haberi güncellenecektir.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

26 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:59
 • Guneş
  07:29
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  14:46
 • Akşam
  17:07
 • Yatsı
  18:32
Sayfa Başı