« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Erzurum Meşalesi Ankara'da

25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'nın (UNIVERSIAD) meşalesi, Ankara'ya geldi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
MEŞALE YÜRÜYÜŞÜNDEN FOTOĞRAFLAR

Erzurum'da 27 Ocak-6 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek oyunlar için İstanbul'da yakılarak Türkiye turu kapsamında il il taşınan meşale, Ankara Anıttepe Koşu Parkuru'nda hazırlanan platforma konuldu. Burada düzenlenen meşale yürüyüşüne, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gençlik ve Spor Genel Müdür Vekili Mehmet Kocatepe, genel müdür yardımcıları, Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer, federasyon yetkilileri, olimpiyat ve dünya şampiyonu halterci Nurcan Taylan ve öğrenciler katıldı.

Törenle yakılan meşaleyi, Nurcan Taylan taşıdı. Sağlık Bakanı Akdağ ve tören heyetiyle koşu parkurunda bir tur yürüyen Taylan, daha sonra bir süre taşıması için meşaleyi Bakan Akdağ'a devretti. Akdağ ile Taylan, turu tamamladıktan sonra olimpiyat meşalesini platformuna yerleştirdi. Gaziantep'ten Ankara'ya gelen meşalenin bundan sonraki durağı, Samsun olacak.

KONUŞMALAR

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, törendeki konuşmasına, “Bu güzel günde Erzurum'un sevincine ve gururuna ortak olduğunuz için Doğu Anadolu halkı adına teşekkür ediyorum” sözleriyle başladı. Erzurum'un, dünyanın en önemli ve en güzel kış oyunları ve turizm merkezlerinden biri haline geldiğini ifade eden Akdağ, “Bu şehir yıllarca bugünü hayal etti. Bugün şükürler olsun UNIVERSIAD ile birlikte Erzurum çok önemli bir kış oyunları merkezi haline geldi” dedi.
Sporun, herkes için çok önemli olduğuna dikkati çeken Akdağ, “Bugün aramızda bu meşaleyi taşıyan Nurcan kardeşimiz var. 48 kiloda 121 kilo kaldırıyor. Bu, milletimizin azmettiği zaman neler yapabileceğinin çok iyi örneği” diye konuştu.

Konuşmasını bir mesajla bitirmek istediğini söyleyen Akdağ, “Maalesef şişmanlayan bir millet haline geldik. Az hareket edip, uygun beslenmiyoruz. Mümkün olduğu kadar çok hareket edip, daha çok spor yapacağız, yememize ve içmemize de dikkat edeceğiz, çünkü sağlıklı olmanın en önemli şartları bunlar” ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor Genel Müdür Vekili Mehmet Kocatepe de meşale turunun Ankara ayağını gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kocatepe, “Soğuk bir Ankara sabahında bu heyecanı birlikte yaşadık. 27 Ocakta Türkiye'nin çatısı Erzurum'da buluşmak üzere” dedi.

Üniversite Sporları Federasyonu ve Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kemal Tamer de oyunların başlamasına sayılı günler kaldığını hatırlatarak, Erzurum'daki tesisler hakkında bilgi verdi. Oyunların, kış sporlarının Türkiye'de gelişmesi bakımından önem taşıdığını vurgulayan Tamer, “İnanın ki kısa sürede gerçekleşen bu organizasyon, bugüne kadarki en muhteşem ve en görkemli dünya üniversiteler kış oyunları olacaktır” diye konuştu.

Nurcan Taylan ise, “Olimpiyat meşalesini taşımak gerçekten çok ayrı bir duygu. Ülkemizde yapılıyor olması da benim için büyük bir onur. İnşallah sporculara ve herkese güzel ve hayırlı bir yarışma olur. Ülkemiz adına güzel bir organizasyon olduğu için çok mutluyum. Erzurum'da yapılması da bizi onurlandırdı. İleride ülkemizde bir olimpiyat düzenlenmesini çok arzularım. Yarışmacı olabilir miyim bilmiyorum ama o günleri görmeyi mutlaka isterim” dedi.
Konuşmaların ardından Mehmet Kocatepe, Bakan Akdağ ve Kemal Tamer'e birer teşekkür plaketi sundu.

“ERZURUM VE DOĞU ANADOLU İÇİN YÜRÜYORUZ”

Sağlık Bakanı Akdağ, meşale turunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, kış oyunlarında kendilerini görüp görmeyeceklerini sorması üzerine Akdağ, şunları söyledi:
“Elbette. Bugün gençlerle beraber Ankara'da meşaleyi alarak yürüyoruz. Ancak Erzurum için ve Doğu Anadolu için yürüyoruz. Türkiye artık kış oyunları için en önemli merkezlerden biri olacak. UNIVERSIAD 2011 bu aslında. Biliyorsunuz 7 Ocakta Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tesislerin açılışını yapacak. 27 Ocakta oyunların açılışı var. Böylece dünyanın en mükemmel kayak merkezlerinden birini, Türkiye'ye, Erzurum'a, Anadolu'nun zirvesine kurmuş oluyoruz. Bunun için ben bir Erzurum milletvekili olarak çok sevinçliyim, gururluyum. İnşallah hayırlı olacak.”
Bakan Akdağ, “Bu tür organizasyonları Türkiye'de daha fazla görecek miyiz” sorusuna ise şu cevabı verdi:
“Elbette göreceğiz. Özellikle bu merkez, Türkiye'ye bundan sonra birçok kış oyunlarını getirecek. Tabii ki çok yakın bir zamanda olmayabilir ama tabii ki kış olimpiyatlarını da Erzurum'a getirmek için şimdiden çalışmalara başlayacağız. Değerli Bakanımız Sayın Faruk Nafiz Özak, bu çalışmaları başlatacak. Çünkü gerçekten yapılan tesisler, dünyanın incisi tesisler. İnşallah bu da gerçekleşecek. Türkiye, bunları yapabilecek güçte.”

Bunları da Beğenebilirsiniz