« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Erzurum, kamp merkezi olmayı hedefliyor

Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Türkiye'de bütün spor tesislerinin bir arada olduğu tek ilin Erzurum olduğunu belirterek, “Futbolun da merkezi olmayı hedefliyoruz” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Anadolu Ajansı (AA) Erzurum Bölge Müdürü Zekeriya Kaya ile başmuhabir Emine Konuk, Vali Öztürk'ü makamında ziyaret ederek, AA'nın 100. yıl vizyonu ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kış sporlarının yanı sıra futbolun da gelişmesi için çalışma yaptıklarını belirten Öztürk, “Kentteki stadı yeniledik, kapasitesini genişlettik. Modern bir stat haline getirdik. Futbol tek başına stattan ibaret değildir. Bunun için yeni antrenman sahalarının yapılması gerekir” diye konuştu.

Kentte futbolun gelişmesi için altyapının zengin olması, futbolla uğraşan amatör küme takımların sayısının fazla olması gerektiğini vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti: “Bizim şöyle bir iddiamız var. 2011 yılında başlatmış olduğumuz bir çalışma var. Bu kadar tesis yapmışız, bu kadar otellerimiz var. Yaz mevsiminde Erzurum'da bir şeyler olsun istiyoruz. Takımlar gelsin, spor kulüpleri buralarda kamp yapsınlar. Diğer spor dallarında da kamplar olsun ki oluyor da. Bizim salonlarımız hiç boş kalmıyor. Ama futbol için antrenman sahalarına ihtiyaç var. Bunların sayısının 10'dan az olmaması lazım. Şehrimizde futbolun da gelişmesi için iki tane antrenman sahası yaptık. Üniversitemizin de iki antrenman sahası var. Büyükşehir belediyemiz üç tanesini ihale etmiş. Biz de artı beş tane daha yapmayı düşünüyoruz. Kalkınma Bakanlığı'ndan para bekliyoruz. O olduğu takdirde, Erzurum'un yüksekliği, rakımı, iklimi, imkanları bakımından bütün takımların kamp yapması için ideal bir yer olacaktır.”

“Türkiye'nin hiçbir ilinde olmayan tesisler Erzurum'da mevcut”

Konuşmasında AA'nın çalışmalarından övgüyle bahseden Vali Öztürk, “Futbol konusunda ve diğer spor dalları konusunda en büyük iddiamız, kısmen turizm ayağı olan bir futbol kampları ayağıdır ki yaz mevsiminde de Erzurum'u turizm konusunda cazip halde tutabilmek istiyoruz” görüşünü belirtti.

Antalya'ya senede 2 bin 500 kulübün gittiğini anımsatan Öztürk, “Dünyadan ve Türkiye'den yılda 2 bin 500 kulüp her sene Antalya'ya gidiyormuş. Bu büyük bir rakam. Antalya'nın buna çok ihtiyacı olmayabilir, ama bizim var. Dolayısıyla bizim bu hazırlığı yapmamız lazım. Önümüzdeki yıldan itibaren bunları burada göreceğiz. Elazığspor bu yıl haber oluyor, ama önümüzdeki sene farklı farklı kulüpleri burada misafir edebileceğiz” dedi.
Kış sporlarının her zaman Erzurum'un gündeminde olduğunu anımsatan Öztürk, şunları kaydetti: “Kış sporlarının bir kısmı biliyorsunuz yazın da yapılabiliyor. Dolayısıyla adı kış sporları, ama salonlarda yapılan sporlar için yaz kış fark etmiyor. Kış sporları konusunda, salon konusunda özellikle atlama konusunda. Atlama yazın da yapılıyor burada. Erzurum'da yazın bir tek kayak ve biatlon sporu yapılamıyor. Onun dışında buz pateni, curling, atlama, buz hokeyi yapılabiliyor. Palandöken Kayak Merkezi'nde, Hınıs Boğazı, hem kuzey hem güney pistimiz canlı. Konaklı'yı da canlandırmak istiyoruz. Sadece günübirlik tesis değil, orada vakit geçirebilecek yerler yapacağız. Erzurum bütün kış sporları federasyonlarının kamp yeri. Erzurum bir spor kenti. Türkiye'de bütün spor tesislerinin bir arada olduğu tek il Erzurum. Türkiye'nin hiçbir ilinde olmayan tesisler Erzurum'da mevcut.”

Ziyaretin sonunda, Anadolu Ajansı (AA) Erzurum Bölge Müdürü Zekeriya Kaya, Vali Öztürk'e, AA'nın 2011 yıllığını hediye etti.

Bunları da Beğenebilirsiniz