"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Erzurum ihya oldu

“ERZURUM’da yeni bir dünya kuruluyor. Bu proje büyük Türkiye rüyasının ilk ayağı...”

27 Ocak-6 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz, Erzurum’un yaşadığı heyecanı böyle özetliyor.
Universiade, Türkiye’nin kayakta tanınan bir destinasyon olması için
çok önemli bir etkinlik. Kış Oyunları’nın tesislerinin yatırımı için yaklaşık 600 milyon TL harcanırken, organizasyon harcamaları ile ilgili bütçe de 100 milyon TL civarında olacak.
Yani toplam 700 milyon TL’lik harcama Cumhuriyet tarihinin en büyük spor yatırımı olarak kabul ediliyor.
Doğunun batısında, batının da doğusunda olan Erzurum, tarihi ve kültürel değerlerin keşfi ile kendisini yeniden tanımlıyor.
Kar ve kışın çile olduğu Erzurum’da adeta yeni bir dünya kuruluyor.
Anadolu’ya yeni bir vizyon açıyor.
Oyunlar, 58 ülkeden yaklaşık 3 bin sporcu ve yöneticinin ağırlanacağı dev bir organizasyon... Erzurum’a inşa edilen spor tesisleri tarihi kentin adeta siluetini değiştirdi. Çifte Minareli Medrese’si ile anılan şehirde şimdi Avrupa’nın en yüksek kayakla atlama kuleleri var.
Kapasitesi 32 bin kişiye çıkarılan Palandöken Dağı’nın yanı sıra Konaklı ve Kandilli’de yeni kayak merkezleri kuruldu. Cemal Gürsel Stadı alttan ve üstten ısıtılabilen Anadolu’daki en görkemli spor sahalarından biri oldu.
2 bin kişilik ve 500 kişilik 2 ayrı buz pateni, 3 bin seyirci kapasiteli buz hokeyi ile curling salonlarının yapıldığı kentte, Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise en yüksek kayakla atlama kuleleri inşa edildi, sporcu ve turistleri taşıyacak uçakların ineceği Erzurum Havalimanı’nın pisti uzatıldı.

Anadolu’ya yeni vizyon

- Kış Oyunları’na 58 ülkenin katılmasının, kendi içinde bir ‘rekor’ oluşturduğu ifade ediliyor.
- Dünyada bu oyunları hem yaz (İzmir’de 2005’te), hem de kış düzenleyen 6 ülkeden birisi olan Türkiye’nin yeni bir vizyon  belirlediği vurgulanıyor.
- Başbakan, oyunların Erzurum’da yapılması için Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu’na (FISU) bizzat garanti verdi.
- Bu projeyle birlikte Erzurum’a komşu olan illerde (Ağrı, Kars, Bingöl, Muş, Tunceli) ve yörenin diğer illerinde Van, Hakkâri, Bitlis vb. kurulan kayak merkezleri de hem kış sporlarına hizmet edecek hem de kış turizmine katkı sunacak.

Maskot: Kanka

OYUNLARIN sloganı ‘Anadolu’nun zirvesinde buluşalım’, maskotu ise Kanka. Bir Selçuklu kenti olan Erzurum’da Çifte Minareli Medrese’de de yer alan hayat ağacındaki çift başlı kartal olarak belirlenen maskota ‘Kanka’ ismi verildi. Meşale ve madalyalar için yapılan tasarımda ağırlıklı olarak kentin en önemli tarihi eserlerinden olan Çifte Minareli Medrese’yi temsil eden ‘çengel motifi’ kullanıldı. Motif, dostluk ve kardeşliği simgeliyor.

Erdoğan 146 elçiyi Erzurum’a götürüyor

OYUNLAR öncesinde Başbakan Erdoğan, 154 büyükelçi ve daimi temsilciyi bugün Erzurum’da yapılacak ‘Büyükelçiler Konferansı’nda ağırlayacak. Büyükelçilere, tesisler ve yarış sahalarını gezdirecek...
Konferansın sürpriz konuğu ise Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ve Dışişleri Bakanı Druças... İki liderin dış politika konusunda mesajlar vermesi bekleniyor.

Teşekkürler TÜİK!

 ENFLASYONDAKİ düşüşü TÜİK’ten başka hisseden olduğunu sanmıyorum. Her şeyin fiyatının alıp başını gittiği, benzinin litre fiyatının 4 TL’ye ulaştığı ve bu alanda dünya rekorunun kırıldığı bir ortamda; TÜİK’çe bir hesaplamayla enflasyonun düştüğünün açıklanacağını ben hissetmiştim.
Refahı kâğıt üzerinde de olsa bize sağladığı için teşekkürü borç biliyorum!
Ayrıca TÜİK’in, bu her türlü takdirin üzerindeki başarılı çalışmaları sonucunda, % 0.21’lik enflasyon farkı almaya hak kazanan memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklilerine de afiyet olsun demek istiyorum.
Son olarak da, hem bizzat görüp yaşadığımız(!) son 41 yılın en düşük enflasyonunun, hem de son günlerde birdenbire (hem de bir gecede) ‘kişi başına düşen gayrisafi milli gelirimizde’ meydana gelen yaklaşık 2 bin 500 dolarlık artışın, tüm vatandaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.  Metin YAYKINLIOĞLU

Masuma esaret

“CMK’nın 102 ve 252. maddelerinde yapılan akıl almaz yanlışlık, inanılmaz sonuçlar yaratmaya devam ediyor. Yaşanan bu trajedi, yargı kararıdır diye seyredilemez. Yasa yanlış yapılmıştır. Derhal değiştirilmelidir. AB ülkelerinde anlaşıldığı ve uygulandığı gibi, tutuklama süresi en çok 3-4 yılla sınırlanmalı, ama bu yapılırken (yine AB ülkelerinde olduğu gibi) haklarında hüküm verilenler ayrı tutulmalıdır.”  Av. Turgut KAZAN

Biliyor musunuz

- KADIKÖY Belediyesi’nin düzenlediği ‘Mustafa Balbay yazdı, gazeteci meslektaşları, dostları imzalıyor’ etkinliğinin konuşmacılarının Bekir Coşkun, Yazgülü Aldoğan, Hikmet Çetinkaya. Ayrıca 06.03.2009’dan beri tutuklu olarak yargılanan gazeteci Mustafa Balbay’ın Silivri Cezaevi’nde yazdığı ‘Silivri Toplama Kampı: ZULÜMHANE’ adlı kitabını gazeteci meslektaşları imzalayacak. (8 Ocak Cumartesi günü 13.00; Caddebostan Kültür Merkezi)...
- RUMELİ Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği kuruluşunun 60. yılı etkinlikleri çerçevesinde, Yahya Kemal Beyatlı ve Mehmet Akif Ersoy’u anma töreni ile birlikte ‘5. Rumeli Şiir Şöleni’ cumartesi günü 13.00’te Bayrampaşa Belediyesi Nikâh Salonu’nda...

X