ERZURUM HABERLERİ

Erzurum güneş enerjisinden faydalanacak

AA / Zehra Melek Çat
26.01.2015 - 16:03Son Güncelleme : 26.01.2015 - 16:04

- Aras EDAŞ ve Erkal Elektrik arasında imzalanan protokolle, Erzurum'da güneş enerjinden elektrik üretilecek

AA / Zehra Melek Çat

ERZURUM (AA) - Erzurum ve çevresine elektrik dağıtan Aras Elektrik Dağıtım Şirketi (EDAŞ) ve Erkal Elektrik arasında imzalanan protokolle güneş enerjinden elektrik üretilecek.

Aras EDAŞ Genel Müdürü Abdulkadir Köker, bir restoranda düzenlenen imza töreninde, Aras EDAŞ olarak elektrik dağıtımını devraldıkları günden beri yatırımcıyı desteklemeye gayret gösterdiklerini belirtti.

Yatırımları artırıp Erzurum'un daha iyi bir yere gelmesi için çalıştıklarını anlatan Köker, "Sanayicilerimiz burada ne kadar yatırım yaparsa bölgemiz o kadar gelişecek ve bölge halkımızın refah seviyesi de o oranda artacak. Güneş enerjisi sistemleri Türkiye'de çok ilerlemiş değil. Sistemler yeni yeni devreye alınmaya başlanıyor. Erzurum'un özellikle Türkiye ortalamasının üzerinde güneş aldığını bilen insan sayısı da çok az" şeklinde konuştu.

Köker, yatırımcıyı bölgeye davet ettiklerini ifade ederek, istedikleri seviyede müracaat olmadığını söyledi.

Erkal Elektrik Genel Müdürü Zafer Ergüney de birinci protokolün deneme üretimi yapan çatıdaki güneş enerjisinden elektrik üretimi yapan sistemin Aras EDAŞ'ın sistemine bağlanabilmesi, ikincisinin de 2 megavat elektrik üretimi için Hasankalede'ki arazi üzerinde montaj yapmak için olduğunu söyledi.

Hasankale'de kurulacak sistemin yaklaşık 2 milyon avroluk bir yatırım olduğunu ifade eden Ergüney, "Bunun ön izin anlaşmasını ve yatırımını tamamlamış olduğumuz 30 kilovatın da bağlantı protokolünü imzaladık" dedi.

Erzurum'da güneşlenme saatinin Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu anlatan Ergüney, buna rağmen Erzurum'da güneş enerjisinden yeteri kadar faydalanılmadığını ifade etti.

Ergüney, gerekli izinleri alarak ilk olarak şirketin çatısında güneş enerjisinden elektrik üretimi yaptıklarını belirterek, "Aras EDAŞ bu projenin her aşamasında var. Güneş ham maddesi bedava, alıcısı devlet, teşviki var. Özellikle şehir dışından burada arazi arayan yatırımcı olduğunu duyuyoruz. Erzurumlu iş adamlarını güneş enerjisine yatırım yapmaya davet ediyorum. İnşallah yaptığımız bu sistem başta Türkiye ve Erzurum ekonomisine faydalı olur. Burada yapılacak her üretim Türkiye'nin dışa bağımlığını azaltacaktır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Lisanssız Elektrik Üreticileri İçin Dağıtım Sistem Protokolü ve Lisanssız Elektrik Üreticileri İçin Sistem Bağlantı İzin Protokolü imzalandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Erzurum güneş enerjisinden faydalanacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ocak 2015 tarihinde saat 16 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erzurum güneş enerjisinden faydalanacak haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   05:53
  • Öğle
   12:19
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:24
  • Yatsı
   19:52
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı