Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Erzurum FISU'dan tam not aldı

Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) Yönetim Kurulu Başkanı George Killian, Erzurum'da yapılan yatırımlar için herkese teşekkür etti. Killian, "Bu yapılan eserlerin biz kiracısı, siz evsahibisiniz. Keşke ben de Türk olsa Erzurum'da yaşasaydım" dedi.

DHA
SON GÜNCELLEME

25'inci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın başlamasına kısa bir süre kala Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) Yönetim Kurulu, basın toplantısı düzenledi. Palan Otel'de basın mensuplarına açıklamalarda bulunan FISU Yönetim Kurulu Başkanı George Killian, Erzurum'a geldiğinde kenti tanımakta güçlük çektiğini söyledi. Tesislerin ve oyunlar köyünün kalitesini çok beğendiğini belirte George Killian, tesislerin mükemmel bir şekilde yapıldığını ifade etti.

ERZURUM DÜNYA ÇAPINDA TANINACAK

Açılış ve kapanış seremonilerinin çok muhteşem olacağı konusunda şüphesi olmadığını vurgulayan George Killian, genel sanat yönetmeninin bu konuda kendilerine güvence verdiğini kaydetti. Erzurum'un oyunlar sonunda dünyanın bilinen en önemli kış sporları şehri haline geleceğini belirten George Killian, "Çalışmaya başladığımızda Erzurum neresi dediler. Türkiye'nin neresinde diye sorular soruluyordu. Size garanti veriyorum gelecek haftadan itibaren Erzurum dünya çapında tanınan bir şehir olacak. Kış sporlarında Erzurum adının geçtiğini duyacaksınız" dedi.

KEŞKE ERZURUM'DA YAŞASAYDIM

Erzurum'da yaşayan herkesin bundan şükran duyması gerektiğini belirten George Killian, Türk ve Erzurumlu olmayı istediğini ifade ederek, "Erzurum'da biriyle konuşuyordum, 3 yaşındaki çocuğunun kayak yaptığı resimlerini gösteriyordu. Burada doğmanın ne kadar güzel bir şey olacağını düşündüm. Böyle bir şehirde insan sporu severek büyür. Burada çok büyük bir iş çıkardılar. Stadyum alanında, diğer yatırımlarda. Ben ilk geldiğimde buraya yeni bir stadyum yapmaları gerekir diye düşündüm, üstesinden geliriz dediler ve yaptılar. Hepiniz gazetelerde oyanların hikayelerini yazarken şunu da yazarsınız 'FISU herkese teşekkür etti. Beşikteki çocuktan yetişkin herkese kadar. Burada yapılan çalışmaların faydalanıcısı sizler olacaksınız. Biz kiracı, siz ev sahibisiniz. Ben de keşke Türk olsaydım Erzurum'da yaşasaydım. Bu şehirde olmaktan, yaşamaktan gurur duyardım" diye konuştu.

Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarının açılış törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile Başbakan Erdoğan'ın katılacak olmasından memnun olduklarını açıkladı. George Killian, oyunlara katılacak 58 ülkeden şu ana kadar bin 1108 sporcunun kente geldiğini, sporcuların katılımlarının bugün de devam edeceğini anlattı.

TOPLAM YATIRIM MİKTARI 278 MİLYON EURO

Basın toplantısında konuşan 2011 Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz, spor yatırımları ve diğer harcamalar için 278 milyon Euro harcandığını belirtti. Erzurum'un artık oyunlara hazır olduğunu 27 Ocak akşama muhteşem bir açılış töreni yapacaklarını kaydeden Bekir Korkmaz, "Oyunların açılış töreni 19.30'da başlayacak. Bir saatlik sportif programdan sonra kültürel program başlayacak. FISU adına George Killian'ın konuşmasından sonra Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Başbakanımız ve uygun bulmaları halinde Cumhurbaşkanımız birer konuşma yapacaklar. Görkemli bir açılış töreni hazırladık. Tarihin en görkemli açılış töreni olacak, bütün dünya bizi konuşacak" dedi. Bekir Korkmaz, FISU denetleme komitesine 10'ncu ve son ilerleme raporunun sunulduğunu da hatırlattı.

KAYAKLA ATLAMADA 3 LİSELİ

Türkiye'nin ilk defa bu kadar büyük bir organizasyonu ev sahipliği yapacağını belirten Türkiye Üniversite Federasyonu Başkanı Prof.Dr. Kemal Tamer, kış oyunları kapsamındaki yarışların başarıyla gerçekleştirileceğini anlattı. Türkiye'nin kış oyunlarında 69 bayan, 81 erkek sporcu ile yeralacağını vurgulayan Prof.Dr. Kemal Tamer, sadece kayakla atlama branşında yarışamayacaklarını belirtti. Bu dalda yarışacak üniversite öğrencisi bulamadıklarını bunun için 3 liseli gencin yarış dışı atlama yapacağını vurgulayan Tamer, çoğu branşta ilk kez katılım olmasına rağmen madalya beklentilerinin olduğunu da dile getirdi.

KAR YAĞMASIN

Basın toplantısında söz olan 2011 Kış Oyunları Teknik Komite Başkanı Muhtar Kurt, artık kar yağmasını istemediklerini belirtti. FISU Teknik Delegesi Roger Roth yarışmalar için her şeyin hazır olduğunu kar yağmasını istemediklerini ifade ederek, "Çok az kar olması, çoz fazla kar olmasından iyidir. Çok fazla kar yağması halinde bazı yarışlar iptal edilebiliyor. Muhtar Kurt ve ekibinin çalışmasıyla yapay kar çalışmaları sürüyor. Yerel yönetimin verdiği destek ve kar araçları gönderilmesi yardımcı oldu. Artık pistlerde son boşlukları dolduruyoruz" dedi.

Gelecek sporcuların kalitelerinin çok yüksek olduğunu, kayakla atlamada yarışacakların yüzde 20'sinin dünya şampiyonası tecrübesine sahip olduklarını kaydeden Roger Roth, yarışlarda yeni yıldızların da doğacağını anlattı.


Bunları da Beğenebilirsiniz