ERZURUM HABERLERİ

Erzurum’daki Mezarlık Hizmetlerinde Modern Yenilikler

IHA
15.10.2015 - 19:15Son Güncelleme :

MEZARLIK ÇEVRESİNDE YENİLİK

IHA

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, mezarlık ve cenaze hizmetlerinde yaptığı yeniliklerle halkın takdirini topluyor.
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in talimatıyla gerçekleştirilen ve mezarlık hizmetlerine farklı bir vizyon kazandıran Büyükşehir Belediyesi’nin Abdurrahman Gazi Türbesi mevkisinde oluşturduğu Hatıra Ormanı ve Mesire Alanı’nın açılışı yapıldı. Ayrıca Asri Mezarlık’ta gerçekleştirilen yeniden düzenleme çalışmaları kamuoyuna tanıtıldı. Vefat edenler için bir fidan dikmek amacıyla Abdurrahman Gazi Türbesi altında bulunan alanda oluşturulan Hatıra Ormanı ve Mesire Alanı’nın açılışına Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti Erzurum Milletvekili Adayı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, AK Parti Erzurum Eski Milletvekili Mustafa Nuri Akbulut, AK Parti Erzurum İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, Erzurum İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Hüseyin Koçan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, ESKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, Genel Sekreter Yardımcıları Ünsal Kıraç, Cevat Öksüz ve Zafer Aynalı, ilçe belediye başkanları, sivil toplum yetkilileri, bürokratlarla vatandaşlar katıldı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç, programın açılışında yaptığı konuşmada, cenaze hizmetlerinin önemine vurgu yaptı. Kıraç, şunları kaydetti: “Belediyemizin yapmış olduğu birçok hizmetin yanında, cenaze hizmetleri de büyük önem arz etmektedir. Zira ölüsüne sahip çıkmayan, değer vermeyen bir millet dirisine ve ülkesine de hiçbir şekilde faydalı olamaz. Belediyemiz cenaze işlemlerinde birinci basamakta yer alıyor. Güler yüz, tatlı dil ve hoşgörüyle başlayarak definden sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız adına cenaze evinde taziye yapılmakta, ertesi gün de cenaze evine gidilerek Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunup halkımıza taziyelerimizi iletmekteyiz.
Taziyeye gittiğimiz zaman bir de mevtanın adına dikmiş olduğumuz fidanın beratını ailelere teslim ediyoruz. 86 bin metrekarelik alana oluşturulan bu hatıra ormanı tamamen belediyemiz personeli tarafından hazırlandı. 10 bin tane ağaç dikilebilecek bir alana sahibiz. Burada her evlenen çiftimiz için ve her doğan evladımız için de bir fidanın dikilmesini öngörüyoruz. Bu alanda sadece ağaçlandırmayla kalmayacağız, projenin içerisinde mesire alanı, yürüme yolları, çocuk oyun alanları, kamelyalar, süs havuzu olmak üzere hemşerilerimizin dinlenme alanı olarak da hizmetine sunacağız. Şuana kadar ormana 300 geniş yapraklı ağaç ve 550 sarıçam diktik. Mezarlıklarımıza da yeni düzenleme gerçekleştirdik. 26 tanesi şehitlerimizin mezarı, 2 bin 700’ü garipler mezarı, bin küsuru da sahipleri bilinen mezar olmak üzere 5 binin üzerinde mezarımızı yeniden düzenledik.”
“BÜYÜKŞEHİR, DOĞUM’DAN ÖLÜME HAYATIN HEP İÇİNDE”
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci de, Büyükşehir’in doğumdan ölüme hayatın her zaman içinde olduğunu kaydetti. Kiremitci, şöyle devam etti: “Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak doğumdan ölüme kadar hayatın bütün alanlarında üzerimize düşen her şeyi yapmak için gayret gösteriyoruz. Hizmet vermeye gebelik hizmetleriyle anne karnındaki çocuktan başlıyoruz, her doğan çocuk için bir fidan dikimi yapacağız. Gelişme çağındaki çocuklarımız için kreş açma faaliyetimiz devam ediyor. Okul çağındaki çocuklarımız için eğitim ve sportif hizmetlerimiz devam ediyor. Dolayısıyla hayatın her noktasında olmaya gayret ediyoruz. Bu vesileyle hayata geçen Hatıra Ormanı ve Mesire Alanı’nın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” AK Parti Erzurum Eski Milletvekillerinden Mustafa Nuri Akbulut da, “Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımızın Erzurum genelinde yaptığı hizmetleri takdir ve heyecanla izliyoruz. Başkanımız Mehmet Sekmen’e başarılar diliyorum. Erzurum’u şimdiye kadar tanışmadığı yepyeni hizmetlerle buluşturuyor. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyemizin doğumdan ölüme vatandaşımızı düşünerek yaptığı bu hizmetlerin artarak devam edeceğine inanıyoruz” diye konuştu.
“ERZURUM’UN HİZMETKÂRIYIZ”
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de, Erzurum’un değişim ve dönüşüme tanık olduğunu ifade etti. Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sözlerimin başında ülkemiz ve milletimiz için canını seve seve feda eden şehitlerimize ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Toprakları vatan yapan bu aziz şehitlerdir. Büyük devletimizin, milletimizin dün şehitleri vardı bugün de, yarın da olacak. Şehitlik bizim inancımızda Peygamberlikten sonra en yüce mertebeye sahiptir. Belediyemiz şehrimizde birçok alanda hizmet veriyor. Altyapıda, il merkezimizde, ilçelerimizde, mahalle statüsü kazanan köylerimizde içme suyu, kanalizasyon, yağmursuyu çalışmalarına devam ediyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarına büyük ağırlık veriyoruz. Kentsel dönüşüm devam ediyor ve artarak devam edecek. Sosyal ve sportif tesisler, bilgi evleri, peyzaj düzenlemeleri, büyük parklar yapılıyor. Fuar alanımızın inşaatı devam ediyor, inşallah kısa sürede tamamlayacağız. Şehrimizde büyük bir Hayvan Borsası’nı 2016 yılında yaparak devreye sokacağız. Hınıs ve Oltu’da Canlı Hayvan Pazarları’nın ihalesini gerçekleştirdik. İlçelerimizde üçüncü hayvan meydanımızı da Narman’da yapacağız. İl ve ilçe merkezlerimizde ‘Prestij Caddesi’ çalışmaları ile sokak ve cadde sağlıklaştırılması çalışmaları devam ediyor. Valimizin koordinesinde bütün kamu kurumlarımızla el ele vererek hep beraber şehrimizde yapılması gereken hizmetleri koordineli bir şekilde yerine getiriyoruz. İşte bu hizmetlerden birisi de mezarlıklarımızın bakımı, güzelleştirilmesi ve cenaze hizmetlerinin sunumudur.” “Doğum ve düğün gibi mutlu anlarımız olduğu gibi, cenaze gibi üzüntülü anlarımız da oluyor” diyen Başkan Sekmen, sözlerine şöyle devam etti: “İşte bu cenazelerde modern bir sosyal belediyecilik anlayışıyla ücretsiz olarak hizmet vermeye başladık, devam ediyoruz. Cenaze hizmetlerini ücretsiz hale getirdik. Mezarlıklarımızı büyüterek arzu eden vatandaşlarımıza hemen mezarının yanı başında 2-3 mezar alanı tahsis etmeyi, tapularını almak isterlerse de cüzi bir ücret karşılığı buraları tapulu hale getiriyoruz. Geçmişte yakınlarının mezarı olan hemşerilerimize de bilgisayara girmek suretiyle unutulmuş mezarlarının nerede olduğu ada, pafta, parseli ile ulaşma hizmeti de sunuyoruz. Hatıra ormanında olduğu gibi de yeni doğanlara, evlenenlere ve mevtalara bir hatıra fidanı dikerek de bu bölgeyi ağaçlandırmayı hedefliyoruz. Mezarlıklarımız güzelleştiriyoruz. İstiyoruz ki belediyelerimiz diriye hizmet ettiği gibi ölüye de hizmet etsin. Bizim anlayışımızda değerlerimizde mezarlık ziyaretleri sevaptır.”
VALİ ALTIPARMAK’TAN BAŞKAN SEKMEN’E ÖVGÜ
Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, ölümün hayatın bir gerçeği olduğunu ifade etti. Vali Dr. Altıparmak şöyle dedi: “Ölüm hayatın bir gerçeğidir. Nasıl doğumda, düğünde seviniyorsak ölümde de üzülüyoruz. Genç ve terör olayı gibi şahadetlerden, ölümlerden elbette ki acı duyuyoruz ama her halükarda da iyi hizmet almayı da hepimiz bekliyoruz. Büyükşehir Belediyemizin yaptığı bu hizmetler çok güzel hizmetler, arzu edilen hizmetlerdir. Hakeza, Büyükşehir Belediyemizin şehre yaptığı çok güzel hizmetler var. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Lütfen Erzurumlu olarak da kentin sakini gibi değil sahibi gibi davranın ve de yapılan hizmetlere hakikaten destek verin. Yapılmayanı da ‘Neden yapmıyorsunuz?’ diye sorgulamayı ancak sahibi olan yapar. Bunu da yapın. Artık iletişim kanalları açık, her türlü sosyal medya üzerinden ulaşılıyor. Bizim de, belediyelerimizin de takip etme imkânı olsun. Tekrar hayırlı uğurlu olsun diyorum, ölenler için fidan dikilmesi de güzel bir hatıra, güzel bir peyzaj oluyor. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Allah hayırlı uğurlu etsin.” Açılıştan sonra protokol tarafından açılış kurdelesi kesilerek Hatıra Ormanı ve Mesire Alanı gezildi. Vali Ahmet Altıparmak ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen şehitler ve diğer mevtalar adına dikilen fidanların beratlarını ailelerine verdi. Daha sonra Asri Mezarlığı’nı ziyaret eden protokol ve davetliler burada Garipler Mezarlığı’nda ve diğer mezarlık alanlarında yapılan çevre ve peyzaj çalışmasını yakından inceledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Erzurum’daki Mezarlık Hizmetlerinde Modern Yenilikler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ekim 2015 tarihinde saat 19 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erzurum’daki Mezarlık Hizmetlerinde Modern Yenilikler haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   04:44
  • Guneş
   06:23
  • Öğle
   12:11
  • İkindi
   15:12
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı