ERZURUM HABERLERİ

Erzurum’da Namazla Diriliş Semineri

IHA
17.10.2015 - 14:51Son Güncelleme :
IHA

2015 Camiiler ve Din Görevlileri haftası etkinlikleri kapsamında “Namazla Diriliş” semineri yapıldı.
Camiiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Erzurum İl Müftülüğü Salonu’nda “Namazla Diriliş” semineri programı düzenlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman’ın konuşmacı olarak katıldığı programa Erzurum İl Müftü Vekili Celal Büyük, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yücel Kara, Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, ilçe müftüleri ve din görevlileri katıldı. Solakzade Camii İmam Hatibi Ali Turhan’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda “Namazla Diriliş” temasıyla ilgili slayt gösterisi izletildi. Açılış konuşmasını yapan Erzurum İl Müftü Vekil Celal Büyük, hafta kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlediklerini anlatarak, “Biz camii ve mescidlerimizi bir yaşam merkezi olarak gördük ve bildik. O şehre ve mahalleye dini ve sosyal anlamda güzellikler zevk eden adeta vücuttaki bir kalp gibi gördük. Nasıl ki bir kalp vücuda kalp pompalıyorsa yakın zamanımıza kadar camiilerimizde o muhitteki insanlarımıza güzellikler pompaladı.”
“CAMİİLERİMİZ KURU BİRER BETON YIĞINI HALİNE GELDİ”
Son zamanlarda camiilerin eski fonksiyonlarını yitirdiğini söyleyen Celal Büyük, “Son dönemlerde üzülerek ifade ediyorum ki camiilerimiz kuru birer beton yığını haline geldi. O şehre hayat veren kan pompalayan fonksiyonunu maalesef kaybetti. Bu şehirlere güzellik zevk eden bu merkezlerimizin adeta doktorların mesafesindeki din görevlilerimizin bu hususu yeniden gözden geçirmesi ve gözden geçirmemiz gerekiyor. Tıkanıklık neredeyse o damarın açılması gerekiyor. Daha çok camiilerimize mahallenin sosyalitesine kavuşturmak için çalışmalar yürütmemiz gerekiyor. Biz mihrabın imamı olmaktan ziyade mihrap dışında mahallenin imamı olma noktasında daha çok halkla iç içe çalışma üretmemiz gerekiyor” diye konuştu.
Camiilerle ilgili 3 ayrı projenin yapılacağını ifade eden Büyük, “Genel müdürlüğümüz bir yıl içinde bu anlamda 3 tane proje hazırladı. Camiideki hizmeti gençlerimize ve çocuklarımıza ulaştırmak noktasında üç önemli proje hazırladık. Bu projenin Kredi Yurtlar Kurumu, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak üç paydaşlarımız var. Bu kapsamda birincisi Camii Gençlik Komitelerinin kurulması, uygun olan camiilerimize çocuk oyun parklarımızın yapılması ve camiilerde ders halkalarının oluşturulması. İnşallah bir sene boyunca bu üç projeyi hayata geçirmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Erzurum’da Namazla Diriliş Semineri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ekim 2015 tarihinde saat 14 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erzurum’da Namazla Diriliş Semineri haberi güncellenecektir.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

01 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  05:25
 • Guneş
  07:10
 • Öğle
  12:15
 • İkindi
  14:43
 • Akşam
  16:59
 • Yatsı
  18:32
Sayfa Başı