Gündem Haberleri

  Erzurum’da ilk duruşma

  Oya ARMUTÇU
  04.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Erzincan’daki Ergenekon silahlı terör örgütüne ilişkin, aralarında 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ve Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in de bulunduğu 10’u tutuklu 14 sanığın yargılanmasına Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

  Daha önce 2 kez ifadeye çağrılmasına rağmen gitmeyen, davanın 1 numaralı sanığı Berk’in bugünkü ilk duruşmaya katılıp katılmayacağı merak konusu oldu. Berk’e “4 Mayıs’taki ilk duruşmada hazır ol” diye mahkeme celbi gönderilmişti. Berk, tebligatı bizzat kendisi almış, mahkemeye mazeret de bildirmemişti.
  Orgeneral Berk’in avukatı Zeynel Yüksel, mahkemeye 12 ve 16 Nisan’da iki kez itiraz dilekçesi verdiğini belirtti, müvekkilinin “asker kişi”, suçlamaların ise “askeri suç” olduğunu belirterek Anayasa’ya göre yargılama yetkisinin Askeri Mahkeme’ye ait olduğunu savundu. Yüksel, mahkemenin görevsizlik kararı vererek, dosyayı Genelkurmay Başkanlığı’na göndermesini istedi. Yüksel, “İtirazımızın ilk duruşmada karara bağlanmasını bekliyoruz” dedi. Orgeneral Berk ve 12 kişi hakkında 7,5 ile 15 yıl, Başsavcı Cihaner hakkında ise 5 yıldan 28 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı