ERZURUM HABERLERİ

Erzurum’da 23 Temmuz Coşkusu

IHA
23.07.2015 - 17:45Son Güncelleme :

ERZURUM'DA 23 TEMMUZ COŞKUSU

IHA

23 Temmuz Erzurum Kongresi’nin 96. yıl dönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
Etkinlikler kapsamında ilk olarak Havuzbaşı Atatürk büstü önünde çelenk sunum programı gerçekleştirildi.
Vali Dr. Ahmet Altıparmak, AK Parti Erzurum Milletvekilleri İbrahim Aydemir, Adnan Yılmaz, MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, 9.Kolordu Komutanı Şeref Öngay, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen idari ve askeri erkanın yanı sıra ilk meclis mebuslarının yakınları ve vatandaşların katıldığı törende ilk olarak anıta Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediyesince çelenk sunumu yapıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 23 Temmuz Kongresinin önemini belirten bir konuşma yaptı. 96 yıl önce bugün toplanan Erzurum Kongresi’nin kabul ettiği kararları, belirlediği hedefleri, çizdiği stratejiyi bugün de iyi tahlil etmek gerektiğini belirten Başkan Sekmen "çünkü kongrenin benimsediği hedefler, Türkiye’nin milli hedefleridir. Erzurum Kongresi; temsil, fikir ve prensiplerle, sağladığı yetkiler bakımından Milli Mücadele hareketinin tarihi bir dönüm noktasıdır. Milli Mücadeleyi genç kuşaklara aktarırken söze önce Erzurum Kongresi’nin kararlarıyla başlamak gerekir. Milli birliğe gidiş sadece Doğu Anadolu Bölgesi halkında değil tüm vatanın Mustafa Kemal etrafında bütünleşmesinin ilk büyük tezahürü olarak 96 yıl önce Erzurum’da yaşanmıştır" diye konuştu.
Buradaki tören öğrencilerin okuduğu şiirlerle sona erdi.
ERZURUM KONGRESİ YENİDEN CANLANDIRILDI
23 Temmuz Erzurum Kongresinin 96. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kongre Binasında 96 yıl önce yapılan tarihi Erzurum kongresinin temsili olarak yeniden canlandırıldığı törene Sayıştay Başkanı Doç.Dr.Recai Akyel’de katıldı.
Buradaki törende Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bisiklet takımı sporcuları 19-23 Temmuz 2015 tarihleri arasında Samsun-Havza-Amasya-Erzurum güzergahlarını kapsayacak şekilde Samsun Valiliğinden teslim aldıkları Kurtuluş Bayrağı ile toprağı ve yine kongreye katılan temsili delegeler adına Erzurum Delegesi Türk Bayrağını Vali Dr. Ahmet Altıparmak’a teslim etti.
Daha sonra kongre binasında 96 yıl önce yapılan tarihi Erzurum kongresi temsili olarak yeniden canlandırıldı.Törene katılan protokol üyeleri ve vatandaşlar koltuklarda oturarak temsili canlandırmaya eşlik ettiler. Program resim heykel ve sanat sergisinin gezilmesi ile sona erdi.
Öte yandan program sonunda Vali Dr. Ahmet Altıparmak beraberinde Sayıştay Başkanı Doç.Dr. Recai Akyel ve 9. Kolordu Komutanı Şeref Öngay ile birlikte Muharip Gaziler Derneğini ziyaret ettiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Erzurum’da 23 Temmuz Coşkusu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Temmuz 2015 tarihinde saat 17 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erzurum’da 23 Temmuz Coşkusu haberi güncellenecektir.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:34
 • Guneş
  07:21
 • Öğle
  12:20
 • İkindi
  14:44
 • Akşam
  16:58
 • Yatsı
  18:33
Sayfa Başı