« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Erzurum cazibe merkezi oluyor"

Buz Pateni Federasyonu Başkanı Fahrettin Kandemir, “Kültür ve sanat şehir Erzurum şimdi bir cazibe merkezi oluyor” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Kandemir, güzel bir açılış töreniyle başlayan 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na halkın sıcaklığının üst düzeyde olduğunu, müsabakayı izleyenler hem takımlara destek olduğunu hem de oyunların kurallarını öğrendiğini söyledi.

Erzurum esnafının oyunlar nedeniyle ürünlerinde herhangi bir fiyat arttırımı yapmadığını ifade eden Kandemir, hangi iş yerine giderseniz gidin, oyunlardan önceki fiyatlarla şimdiki fiyatlar aynı. Erzurum;a özgü “Erzurumluların bu davranışlarını takdirle karşılıyoruz” dedi.

Kandemir, Kış Oyunları organizasyonunun Türkiye'de ilk kez düzenlendiğini belirterek, “Her şeyin ilki zordur. Eşiği geçtik, sporcu sayısını artırmalı, yeni tesisler yapmalıyız. Biz olimpiyatları da yapabiliriz. Elele verip sporcu yetiştirmeliyiz. Kültür ve sanat şehri Erzurum şimdi bir cazibe merkezi oluyor” diye konuştu.

2012 DÜNYA CURLING ŞAMPİYONASI

Federasyon olarak Erzurum'un marka değerine katkıda bulunmak için 2012 Dünya Curling Şampiyonası'nın kentte yapılması için çalışma başlattıklarını kaydeden Kandemir, şunları söyledi:
“Erzurum Dünya Üniversiteler Kış Oyunları birinci aşama, ikinci aşama ise Soçhi'deki Kış Olimpiyatları. Buz hokeyi ve curling branşlarında yeniyiz daha. Bu bir kültür, bir süreç. Bir günde madalya kazanılmıyor. Hele curling gibi branşlarda rakipler dünyanın devleri. Kış sporlarında tecrübe kazanılmadan başarı elde edilemez. Short trackte 1,5 yılda gelişme elde ettik. Süreci hızlı geçiriyoruz. Short track bizim insanımızın doğasında var. Yetkililer olarak bu tesisleri yaşatmamız gerekiyor. Federasyonlarla işbirliği yapılmalı. Genç yetenekleri bulup spor kulüplerinde eğitmeliyiz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz