Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erzurum Başsavcısı'na suç duyurusu

  Hürriyet Haber
  17 Şubat 2010 - 13:22Son Güncelleme : 17 Şubat 2010 - 14:06

  HSYK, (Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu) Erzurum özel yetkili Başsavcıvekili Tarık Gür, Cumhuriyet savcıları Rasim Karakullukçu, Mehmet Yazıcı ve Osman Şanal'ın, CMK'nın 250. maddesi kapsamındaki yetkilerinin kaldırılmasına ve Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, Gür, Karakullukçu, Yazıcı ve Şanal ile diğer ilgililer hakkında yasal gereğinin yapılması için suç duyurusunda bulunulmasına oy çokluğu ile karar verdi.

  HSYK'dan yapılan konuya ilişkin yazılı açıklamada şöyle denildi:

  "16/2/2010 tarihinde HSYK gündemine oy birliği ile alınarak, incelenmesine karar verilen Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı’nda, Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan uygulamalar, 17/2/2010 tarihinde değerlendirilerek aşağıdaki kararlar alınmıştır:

  CMK’nın 250/3’üncü maddesindeki amir hükmün ihlal edilerek, görev ve yetki aşımında bulunulduğunun tespitine,

  Özel yetkili Cumhuriyet Başsavcısı vekili, Tarık Gür, Cumhuriyet Savcıları Rasim Karakullukçu, Mehmet Yazıcı, Osman Şanal’ın CMK 250. maddesi kapsamındaki yetkilerinin kaldırılmasına,

  Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, Cumhuriyet Başsavcı vekili Tarık Gür, Cumhuriyet savcıları Rasim Karakullukçu, Mehmet Yazıcı, Osman Şanal ile diğer ilgililer hakkında yasal gereğinin yapılması için suç duyurusunda bulunulmasına oy çokluğu ile karar verilmiştir."

  Erzurum'da savcı kalmadı

  HSKY'nın yetki kaldırma kararından sonra Erzurum'da görevli savcı ve savcılar kalmadı. Ne olacağı ise henüz bilinmiyor. Ya yetkileri kaldırılan savcıların yerine yeni atama yapılacak ya da Adalet Bakanlığı devreye girecek.

  HSYK'nın kararının açıklanmasının ardından Osman Şanal ve diğer savcılar Adliye'den ayrıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı