Gündem Haberleri

  Erzurum, Ağrı ve Iğdır’ın ilk kadın vekilleri

  Onur SAĞSÖZ/ERZURUM, (DHA)
  23.07.2007 - 13:14 | Son Güncelleme:

  AKP Erzurum’da 3’üncü sırada aday gösterdiği Fazilet Dağcı Çığlık ile Ağrı’dan 4'üncü sırada yer alan Fatma Kotan ve Iğdır’dan bağımsız seçilen Pervin Buldan, çok partili dönemde illerinin ilk kadın milletvekilleri olma ünvanını kazandı. AKP’ye yüzde 68.09 oranında oy çıkan Erzurum, bu alanda Türkiye rekoru kırdı.

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, MKYK Üyesi Muzaffer Gülyurt’tan sonra 3'üncü sırada yer alan Fazilet Dağcı Çığlık, Erzurum'da çok partili dönemin ‘ilk kadın milletvekili’ oldu. Erzurum’un İspir İlçesi Kırık Beldesi’ne bağlı Alaca Köyü’nde doğan ve ailesiyle birlikte 3 yaşında İsviçre’ye göç eden Fazilet Dağcı Çığlık (34), Zürich Winterthur Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve İletişim Mühendisliğini bitirdi. Zürich Havalimanı Stratejik Bİlgi İşlem Planlaması ve Bilgi İşlam Organizasyonu’nun Proje heyetinde çalışan evli ve bir çocuk annesi Fazilet Dağcı Çığlık Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca biliyor.

  AKP’den Ağrı 4'üncü sırada aday gösterilen Doğubeyazıtlı merhum Şıh Ahmet Salman’ın kızı Fatma Kotan (45) da, ilinin ilk kadın milletvekili oldu. Evli olan ve Ağrı’da Mali Müşavirlik yapan Fatma Kotan’ın da aralarında bulunduğu adaylar, rakiplerine hiç şans tanımadı ve AKP’nin 5-0 yapmasını sağladı.

  ÖLDÜRÜLEN SAVAŞ BULDAN'IN EŞİ

  Iğdır’da da DTP’nin desteklediği bağımsız aday Pervin Buldan (40), aldığı 17 bin 304 oyla ilin ilk kadın milletvekili oldu. 3 Haziran 1994'te Yeşilyurt'ta polis olduğunu söyleyen kişiler tarafından götürülen ve ertesi gün Bolu'nun Yığıca ilçesi yakınlarında ırmak kenarında 2 arkadaşıyla birlikte yakın mesafeden ateş edilerek öldürülmüş halde bulunan, uyuşturucu kaçakçısı Savaş Buldan’ın eşi olan Pervin Buldan, ‘Cumartesi Anneleri’nin de öncülerinden biri olarak tanınıyor. 2005 yılında Nobel Barış ödülüne Leyla Zana, Müyesser Güneş ve Ayşe Düzkan ile birlikte aday gösterilen Hakkari doğumlu Pervin Buldan, son olarak Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Yakay-Der) Başkanlığı’nı yürütüyordu.

  1935'TE DE ERZURUM'UN KADIN VEKİLİ VARDI

  Tek partili dönemde siyasete İstanbul’da atılan 1882 doğumlu Nakiye Elgün, 1935- 1939 ve 1943 yıllarında 3 dönem Erzurum Milletvekilliği yaptı. Kız Muallim Mektebi mezunu olan ve Türkiye’nin en eski eğitimcilerinden biri olarak bilinen Elgün, İstanbul Kız Lisesi müdürü iken, 1930’da İstanbul Şehir Meclisi'ne ilk kadın üye olarak seçildi ve Daim-i Encümende üye olarak kaldı. Kadınların ilk kez oy kullandığı ve aday olabildiği TBMM 5'inci dönem seçimleri, 8 Şubat 1935’te yapıldı ve 17 kadın milletvekili ilk kez meclise girdi.

  O DÖNEMİN KADIN MİLLETVEKİLLERİ

  Aynı dönemde TBMM'ye seçilen diğer 16 kadın milletvekilinin adları ve illeri şöyle:

  Mebrure Gönenç (Afyonkarahisar), Sabiha Gökçül Erbay (Balıkesir), Şekibe İnsel (Bursa), Huriye Öniz Baha (Diyarbakır), Dr. Fatma Memik (Edirne), Fakihe Öymen (İstanbul), Satı Çırpan (Ankara), Ferruh Güpgüp (Kayseri), Behire Bediş (Konya), Mihri Pektaş (Malatya), Meliha Ulaş (Samsun), Fatma Esma Nayman (Seyhan), Sabiha Görkey (Sivas), Seniha Hızal (Trabzon), Benal Nevzat Arıman (İzmir), Türkan Örs Baştuğ (Antalya).

  Öte yandan Erzurum, Türkiye’de AKP'ye çıkan oy oranı açısından yüzde 68.09’la rekor kırdı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı