ERZİNCAN HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Erzincan Barosu’ndan adli yıl mesajı

DHA
05.09.2017 - 11:55Son Güncelleme : 05.09.2017 - 11:55
DHA

Coşkun MENEK / ERZİNCAN, (DHA)-ERZİNCAN Baro Başkanı Avukat Adem Aktürk, yeni adli yılın açılışıyla ilgili yayınladığı mesajda, adalet için görev yapan; başta yargının asli kurucu unsuru olan avukatlar olmak üzere, hakim, savcı ve tüm yargı çalışanlarına görevlerinde başarılar diledi.
    2017-2018 yeni adlı yılın başlaması dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Erzincan Baro Başkanın Avukat Adem Aktürk, adli yılın Türkiye’ye ve vatandaşlara adalet, barış ve mutluluk getirmesi temennisinde bulundu. Aktürk, avukat, hakim, savcı ve diğer çalışanlarıyla yargı organının devletin temel kurumlarından biri olarak hayati bir görev ifa ettiklerinin altını çizerek şnları söyledi.
    “Yargı; haksızlığa uğramış, mağdur olmuş insanların en önemli sığınağıdır. Bu sığınağa olan inancı devam ettirmek ise hukukçulara düşen en önemli görevdir.Bir ülkede adaletin var olduğu hissiyatının yaşayabilmesi, hukuk devletinin varlığı ile mümkündür. Demokratik bir hukuk devletinin en önemli özelliklerinden biri, hukukun üstünlüğü ilkesini esas almasıdır. Hukukun üstünlüğünün var olmasında en büyük rol, hiç kuşkusuz bağımsız ve tarafsız bir yargı sistemidir. Hukukun her türlü şaibeden uzak, herkesin güvendiği ve gönül rahatlığıyla kendini teslim ettiği bir kurum olarak işlemesi şarttır. Yargı sistemi ve mensuplarının en önemli önceliği; her türlü gruplaşmadan, siyasi ve ideolojik kamplaşmadan uzak kalmak, bağımsızlık ve tarafsızlıklarını korumaktır. Hukuk ilkelerinin dışında başka önceliklerin ve mensubiyetlerin yargıya hakim olması asla kabul edilemez.  Bağımsız, tarafsız, adil ve hızlı işleyen bir yargı, devletin ve bireylerin temel güvencesidir. Güvenilir ve hızlı bir şekilde tecelli eden adalet; toplumsal barış, huzur ve kardeşliğin en güçlü teminatıdır. Toplumun bir arada yaşamasını sağlayan en önemli unsur adalettir.Adalet sistemi, hukukun üstünlüğü ve tarafsızlık ilkesine bağlı olarak çalıştığı sürece, toplumda yargı kurumlarına, dolayısıyla adalete olan güven de güçlenecektir. Adaletin güçlü olduğu yerde, devlet de insan da güçlüdür. Bu aşamada adalet sistemimizin şeffaflaştırılması ve hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Milletimizin, yargıyla ilgili beklentilerinin karşılanması ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Adaletin temeli savunmadır; bunu sağlayan da avukatlardır. Avukatların yargı mekanizması içerisindeki yerinin ikincil bir konumda görülmesine son verilmesi ve savunma mesleğinin en kısa zamanda anayasal güvenceye kavuşturulması elzemdir. Adil yargılamanın ve bağımsız yargının güvencesi; Savunma, Baro ve Avukattır. Yeni adli yılda Erzincan Barosu olarak en önemli görevimiz; Ülkemize, demokrasimize, hukukun üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına, adil yargılanma hakkına, hukuk devletine, insan haklarına ve savunma hakkına sonuna kadar sahip çıkmaktır. Halkımızın adliyelere güven oranının en üst seviyeye çıkması en büyük arzumuzdur. Hiçbir cemaatin, örgütün etki edemediği, bağımsız ve tarafsız bir yargı oluşana kadar mücadeleye devam edeceğimize; yargının ve meslektaşlarımızın sorunlarının çözülmesi için çalışacağımıza söz veriyoruz. Yeni adli yılın; ülkemiz ve milletimiz  için hayırlı olmasını diliyor; hukuki güvenliğe, hızlı, adil, bağımsız ve tarafsız bir yargıya vesile olmasını temenni ediyorum."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Erzincan Barosu’ndan adli yıl mesajı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ERZİNCAN NAMAZ VAKİTLERİ
  06 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:47
  • Öğle
   12:31
  • İkindi
   16:08
  • Akşam
   18:54
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  ERZİNCAN NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Can Eczanesi

   Merkez
  Sayfa Başı