Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Erzincan, 2000'e ABD'den destek

  Hürriyet Haber
  11 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 11 Mart 1998 - 00:01

  ‘‘Erzincan 2000 Projesi’’ için ABD'den destek aldıklarını anlatan Belediye Başkanı Talip Kaban, Erzincan'ın turizm merkezi olacağını bildirdi. Başkan Kaban, kış turizmi, rafting, su kayağı ve dağ turizmi için 350 milyon dolarlık yatırım yapılacağını açıkladı.

  Erzincan Belediye Başkanı Talip Kaban, yöreyi çekici bir uluslararası turizm merkezi haline getirmeye yönelik ‘‘Erzincan 2000 Projesi’’ ile ilgili, ABD'ye yaptıkları tanıtım gezisinin ve girişimlerin başarıya ulaştığını bildirdi.

  Gezinin, ‘‘Erzincan 2000 Projesi’’ne finans kaynağı bulmak amacıyla gerçekleştirildiğini anlatan Kaban, gezi sırasında ‘‘Türk-Amerikan dostluğu sempozyumu’’na da katıldığını söyledi. Kaban, Erzincan'ın büyük bir deprem geçirdikten sonra, yeni baştan yapılan ve yatırıma çok uygun bir il olduğunu anlattıklarını belirterek, şöyle devam etti:

  ‘‘ABD'de Türk işadamlarıyla da ikili görüşmelerde bulunduk. Bu gezimiz Erzincan açısından çok yararlı ve başarılı geçti. ABD'de bazı bakanlarla da görüştük ve kendilerine projemizi anlattık. Bunlar da bize, ABD Dışişleri Bakanı'nın projeye destek için, yazın Erzincan'a geleceğini bildirdiler.’’

  Projeyle su kayağı, rafting, buz ve dağ tırmanışına uygun mekanların bulunduğu Munzur dağlarında uluslararası ölçütlerde, 7500 yataklı kış turizm merkezi yapılması planlanıyor. 350 milyon dolar olarak öngörülen projenin altyapı ve mekanik aksamlarının 75 milyon dolara mal olması tahmin ediliyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı