« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Erzik'ten Ünlü'ye destek

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü'nün talimatıyla hazırlanan yeni futbol yasa tasarısı için, ‘‘Avrupa'da mevcut yasalar içerisinde en çağdaş olanıdır’’ diye görüş bildirdi.

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik'ten, yeni futbol yasa tasarısına tam destek. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü'nün direktifleriyle hazırlanan yeni tasarının halen yürürlükte bulunan 3813 sayılı yasadan doğan aksaklıkları ortadan kaldırdığına değinen Erzik şunları söyledi:

‘‘Sayın bakanımız Fikret Ünlü tarafından futbolla ilgili tüm birimlerin fikir ve görüşleri alındıktan sonra hazırlanan yasa tasarısı bugün Avrupa'da mevcut yasalar içerisinde en çağdaş olanıdır. Aynı zamanda günün ve geleceğin futbol yönetimi gereksinimlerine en fazla duyarlı olan yasadır. FIFA ve UEFA'nın bu yöndeki gelişmelerine de uygundur.’’

GÜNÜN ŞARTLARINA UYGUN

Erzik, yeni yasanın en çarpıcı özelliklerini ise şu şekilde sıraladı: ‘‘Delege sayısında indirim yapılması, Futbol Federasyonu genel kurullarının daha yararlı, daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca yeni yasayla belirlenecek delegeler özellikle kulüpler bazında mevcut yönetimleri temsil edecekleri için sorumluluk taşıyan kişiler futbol federasyonu genel kurul üyesi olacaklardır.

ÖDÜN VERMİYOR

Yeni yasayla seçilecek futbol federasyonu başkanı, genel kurulun seçeceği 9 yönetim kurulu üyesi dışında kendisi 5 çalışma arkadaşını seçme imkanına kavuşacaktır. Seçimle işbaşına gelen MHK ve bu kurula bağlı hakemlere müdahale daha az olacaktır. Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu ve hakemler daha rahat ve tarafsız olabileceklerdir. Bu yasayla, Futbol Federasyonu kurumunun özerklikten ödün vermeden bakanın gözetim ve denetim yetkisini olağanüstü genel kurul çağrısı yaparak kullanmasına imkan vermektedir. Sayın Ünlü'nün bu konudaki görüşü alkışlanacak bir devlet adamlığı anlayışıdır.

IŞIK TUTACAKTIR

Özetle, Türk futbolunun onursal başkanı olarak, FIFA ve UEFA İcra Kurulları'ndaki görevlerim, deneyimlerim paralelinde yaptığım inceleme sonucu bu yasa tasarısının ivedikilile yasalaşarak, Türk futbolunun geleceğine ışık tutmasını temenni ediyorum.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler