« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Erzik'ten Terim'e destek

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Türkiye Süper Ligi’nde yabancı sayısının serbest bırakılması yönündeki talepleri ve F.Bahçeli Mehmet Aurelio’nun Türk Milli takımında yer almasıyla ilgili olarak Terim'e destek verdi.

DHA
SON GÜNCELLEME
Aurelio’nun Türk Milli takımında yer almasında bir sakınca olmadığını söyleyen Erzik, "Bazı şeyleri en son noktaya götürüp iyi bir analiz yapmıyoruz. Dünyada neler oluyor bitiyor araştırmıyoruz. Aurelio 5 senedir Türkiye’de futbol oynuyor. Fatih Hocanın Aurelio’ya ihtiyacı varsa ve Aurelio’da milli olma hakkını elde etmişse Fatih Terim’in bu futbolcuyu kullanmak en doğal hakkı. Eğer futbolcu hazır performansı üst düzeyde ve hakikaten yararlı oluyosa oynatılır bunda bir sakınca görmüyorum" dedi.

"TEŞVİK EDİYORUZ"

Erzik ayrıca UEFA’nın bu konu ile ilgili bir karar aldığını ve UEFA’nın bu tip olaylarda teşvik edici bir rol oynadığını söyledi. Erzik "UEFA’da karar aldık bu yıldan itibaren 2+2, 3+3, 4+4 dediğimiz bir formül geliştirdik. Altyapıdan yetişen futbolcuların (18 yaş altı) ve hangi ulustan olduğuna bakmadan o ülkenin vatandaşı sayılmasını ön gördük. Bu açıdan bakıldığında bu olayı teşvik ediyoruz. Son 3 yılını senin takımında geçirmiş 18 yaşın altında futbolcuların varsa birinci sezon için 4, sonra 6, daha sonra 8 kişiyi 25 kişilik kadrona sokabilirsin diyoruz. Bunu federasyonlara bildirdik. Başka bir ülkeden gelmiş bu vasıflara uygun ırkına milliyetine bakmadan 25 kişilik kadrosunda olmasını kabul ediyoruz. Dünya’da bunun bir çok örnekleri var" dedi.

"TÜM YABANCILARA AÇMAK MANTIKLI DEĞİL"

Erzik ayrıca Türkiye’de yabancı kontenjanın kaldırılmasına ise karşı olduğunu söyledi. UEFA Asbaşkanı "Benim o konudaki düşüncem hiç değişmedi. AB’ye üye olup tüm sınırlar kaldırılana kadar da değişmeyecek. Birçok yöneticimiz maalesef yabancı futbolcu ucuz bulurum alırım hesabıyla kriterlere bakmadan ucuz futbolcuları getiriyor. Sonra da FIFA’da dosyalara çoğalıyor. Halen 2 tane büyük kulübümüz bu durumlardan kurtulmaya çalışıyor. Büyük transfer yapamadıktan sonra burasını yabancıların tümüne açmak çok mantıklı değil. Son senelerde Avrupa’ya giden futbolcularımızın çoğu geri geldi. Dengeli bir üretim yok. Ben yabancı futbolcunun sınırsız olmasına karşıyım. Gençlerin önünü kapatıp kapatmamak ise kulüplerin elinde. Fenerbahçe’nin son maçlarına bakın yabancıları bazı sebeplerden dolayı oynayamıyor. Yerlerinde ise Can, Semih ve Kerim gibi oyuncular oynadı ve iyi performans sergiledi" şeklinde konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler