KAYSERİ HABERLERİ

ERÜ Patent yarışmasında 3'ncü oldu

DHA
13.02.2018 - 09:02Son Güncelleme :
Yerel Haberler
DHA

KAYSERİ (DHA) -  TÜRK Patent ve Marka Kurumu tarafından patent bilincinin üniversitelere yayılması amacıyla bu yıl ilk kez “Patentle Türkiye” sloganıyla düzenlenen patent yarışmasına, 101 üniversiteden 577 başvuru yapıldı. Erciyes Üniversitesi “Patentle Türkiye” yarışmasında en çok başvuruya sahip 3. üniversite oldu.

Türkiye’de ilk defa üniversite öğrencilerine yönelik olarak “Patentle Türkiye” sloganı ile düzenlenen patent yarışmasında Erciyes Üniversitesi’nin elde ettiği başarıyla ilgili açıklama yapan Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven, ”Üniversitelerin ticari değere sahip, sanayiye uygulanabilir, toplum yararına yönelik bilgi üretebilmeleri için her şeyden önce doğru araştırma stratejilerini ve politikalarını belirlemeleri gerekmektedir. Bu politikalar belirlenirken sanayici, toplum, öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşları ile temasta olan Teknoloji Transfer Ofislerinin aktif görev almaları gerekmektedir.  Bilgi tabanlı ekonomide bir şirketi değerli kılan şey, sahip olduğu patentler olmuştur. Bu nedenle ülkemizin teknoloji bakımından gelişmesinde önemli bir yer tutan buluş faaliyetlerinin öğrencilikten itibaren özendirilmesi amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenen ’Patentle Türkiye’ yarışmasını oldukça isabetli bir proje olarak değerlendiriyorum. Erciyes Üniversitesi olarak yakın zamanda Türkiye’deki 10 Araştırma Üniversitesi’nden biri olarak seçilmenin gururunu duyarken, öğrencilerimizin buluş faaliyetlerine verdiği önemin somut göstergesi olarak ‘Patentle Türkiye’ yarışmasında en çok başvuruya sahip 3. üniversite olmanın mutluluğunu da yaşıyoruz” dedi.

Ülkemizde son dönemde fikri ve sınai mülkiyet haklarına daha fazla önem ve öncelik verilmeye başlandığını belirten Rektör Güven, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Fikri ve Sınai Mülkiyet hakları bir ülkenin ekonomik ve teknolojik gelişmesinde rol oynayan en önemli aktörler arasında yer almaktadır. Biz de Erciyes Üniversitesi olarak, Erciyes Teknopark ve Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi aracılığıyla ekosistemin güçlenmesi, bölge ve ülkemizin kalkınması adına patent, marka gibi sınai mülkiyet hakları konusunda çalışmalarımızı aktif şekilde yürütüyoruz. Kısa süre önce Erciyes Üniversitesi olarak kendimize ait ‘Plazmalı Sterilizasyon Cihazı’ adlı faydalı model belgeli teknolojiyi, araştırma ve geliştirme yapan özel sektör firmasına lisanslayarak ulusal çapta önemli bir başarıya imza attık. Erciyes Üniversitesi olarak Kayseri ve ülke ekonomisine sağladığımız katkının daha da artması adına bilgiye dayalı ekonomiye geçmek durumunda olduğumuzun bilincindeyiz. Bu farkındalıkla hedefimiz Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi’nin de katkısıyla üniversitemizin kısa zamanda patent portföyü ile öne çıkmasını sağlayabilmektir. Patent konusunda duyarlılık oluşturabilmeyi öncelikli konularımız arasına almışken öğrencilerimizin de bu bilinçle hareket ettiğini görmekten duyduğum memnuniyeti tekrar belirtmek isterim.”

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ERÜ Patent yarışmasında 3'ncü oldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

22 Nisan 2018, Pazar
 • İmsak
  04:16
 • Guneş
  05:46
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  16:26
 • Akşam
  19:28
 • Yatsı
  20:52
Sayfa Başı