Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ertegün’ün cazcıları Katrina’ya karşı

  Doğan ULUÇ / NEW YORK
  10 Eylül 2005 - 01:39Son Güncelleme : 10 Eylül 2005 - 01:39

  Ahmet Ertegün, cazın anavatanı New Orleans’taki afetzedelere yardım için cazın ünlülerini harekete geçiriyor. Ertegün, 17 Eylül’deki konserler dizisinin dünyanın en büyük yardım toplama faaliyeti olacağını söyledi.

  DÜNYANIN en büyük plak şirketi Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün Katrina felaketzedelerine yardım için kolları sıvadı. Caz aleminin efsanevi müzisyenlerini ölümsüzleştirmek için müteveffa ağabeyi adına kurulan Nesuhi Ertegün Caz Şöhretleri Müzesi’ndeki davette görüştüğümüz Ertegün ‘İki-üç yardım kuruluna bağışta bulunduk. Ama daha da önemlisi 17 Eylül’de vereceğimiz konserler dizisi olacak. Müzik dünyasının en büyük şöhretleri konserler verecek. Sağlanacak gelir ise New Orleans’daki felaketzedelere gönderilecek. Dünyada bugüne kadar görülmüş en büyük yardım toplama faaliyeti olacak. New Orleans cazın anavatanı. Müzik alemi böylesine önemli bir kentin baştan sona harap olmasıyla çok şey kaybetti’ dedi.

  Geçen yıl Manhattan’da Columbus Meydanı’ndakı Time Warner gökdeleninde kurulan Caz Şöhretleri Müzesi’ne bu yıl Count Basie, Roy Eldridge, Ella Fitzgerald, Benny Goodman, Eral Hines, Johnie Hodges, Jo Jones, Charles Mignus, King Oliver, Max Roach, Sonny Rollins ve Fats Waller kabul edildiler. Bu listede bir müzisyen dışında diğerleri artık hayatta değil.

  TV sunucusu Gil Noble’un yönettiği yemekli gecede tanınmış müzisyenler şöhretler listesine katılan müzisyenlerin parçalarını yorumladılar. Lincoln Caz Merkezi’nin direktörü Wynton Marsalis de ünlü trompetçi Louis Armstrong’un hocası King Oliver’in yaşamını yansıtan kısa konuşmasını takiben bestelediği parçalardan derlemeler yaptı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı