« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ersun Yanal'dan Muhammed uyarısı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Futbol Genel Direktörü Ersun Yanal, “Futsalın hem futbol altyapısının geliştirilmesine, hem de futbola katkısının artacağı bir dönem başlıyor” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Yanal, gazetecilere yaptığı açıklamada, futsalın özellikle üniversitelerde yoğun şekilde oynandığını, son dönemde TFF ile Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan anlaşmayla ortaöğretimde de yaygınlaştırılmaya çalışıldığını ifade etti.
Futsalın, futbolun altyapı organizasyonlarında kullanılabileceğini kaydeden Yanal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Futsalın hem futbolun altyapısının geliştirilmesine, hem de futbola katkısının artacağı bir dönem başlıyor. Milli Takım'ın eleme grubuna yükselmesi bu dönemin motivasyonu açısından önemli bir sonuç. Oynadığımız rakiplerin futsal kültürünü daha önce almış olması bir handikaptı. Amatörce bu konuda çaba sarf eden oyuncularımızın yanı sıra yurt dışından gelen oyuncularımızla futsalın heyecanlı bir oyun olacağını gösterdik.

Ukrayna'daki grup karşılaşmalarında da elimizden geleni yapacağız. Futsaldan elde edeceğimiz motivasyonu, futbolun altyapısına yönlendirmemiz lazım. İspanya ve Brezilya bunlara güzel örnek. Futsalda, futbolun oyun tekniğini öğrenebiliriz. Futsal, savunmayı, birebir oyunu, çabuk oynamayı öğrenebileceğiniz bir oyun. Biz de bunu önümüzdeki dönemde kullanmayı düşünüyoruz.”

16 YAŞ ALTI MİLLİ TAKIMI

16 yaş altı milli takımlarına yönelik dün başlayan ve Türkiye ile birlikte 8 ülkenin katıldığı Uluslararası Ege Kupası'nın Avrupa'da çok prestijli bir turnuva olduğunu kaydeden Yanal, bu turnuvanın gelecek yıl yarışma grubunda mücadele edecek ekiplerin önemli bir hazırlık aşaması niteliği taşıdığını kaydetti. Yanal, bu turnuvayı kıtalar arası bir turnuva haline getirmeye çalışacaklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu turnuva sonuçtan çok, gençlerin futbola olan deneyimlerinin arttığı bir turnuva. Dün Saruhanlı'da oynadığımız maçta 5 bin kişi vardı. Bu bakımdan da çok başarılı bir organizasyon. Futbolda şiddetin konuşulduğu bu dönemde, futbolda konuşulmaması gereken şikenin, teşvikin, menajerliğin konuşulmadığı, güzel taraflarının konuşulduğu bir başlangıç var. Bu organizasyonu da keyifli taraflarıyla değerlendirirsek, bunlar güzel bir fırsat olacak.”

MUHAMMED DEMİRCİ

Yanal, 16 yaş altı milli takımında forma giyen ve dünkü maçta 3 gol atan Muhammed Demirci ile ilgili olarak da şunları kaydetti: “Bir oyuncunun performans vermesi, üst tarafa gelmesi için çok uzun yıllar var. Performansını bu yaşlarda değerlendirir, performans içine iter ve hayat önceliğinde bir çok önceliği olan çocuğa böyle bir yükü yüklemeye kalkarsak, o çocuk ergenlik dönemini tamamlayıp, sorumluluk aldığında artık bu işten bıkmış bir çocuk haline getiririz. Lütfen onu şimdiki eğlencesiyle, oyunuyla baş başa bırakalım, ona çok daha büyük bir iyilik yapmış oluruz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz