Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ersun Yanal başarılı olacak

Türk futboluna damgasını vuran 3-5 yıldız oyuncu var. Arda Turan, Selçuk İnan ve Alper Potuk... Hepsinin geçmişine baktığınızda yolunun Ersun Yanal ile kesiştiğine şahit olursunuz. Üstelik bu kez Fenerbahçe’nin itici gücünü de arkasına alacak.

DUVARDA asılı “Saatli Maarif Takvimi”nde bugün:
- 1585 yılı, Sokullu Mehmet Paşa “Sadrazam oldu”
- Kara Kuvvetleri Komutanlığı kuruldu.
- Kocaeli’nin kurtuluşu...
Yıllar sonra buraya başka bir maddenin yazılma ihtimalini hiç unutmayın:
- Ersun Yanal, Fenerbahçe Teknik Direktörü oldu.
Çok iddialı gibi görünüyor değil mi? Hele hele, “Ersun Yanal, Fenerbahçe’de başarılı olur mu?” sorularının sorulduğu bugünlerde. O soruya da hemen yanıt verelim ve detaylarına girelim o zaman:

- Olur, Ersun Yanal bal gibi başarılı olur Fenerbahçe’de.
Düşüşe geçer mi?
Yıllardan bu yana Fenerbahçe’nin içinde yaşayan, sarı lacivertli kulübün dinamiklerini çok iyi bilen ve futbolcularla yatıp futbolcularla kalkan bir ismin yorumuyla başlayayım yazıya:
- Yanal’ın takımlarına bir bakın. Ligin ilk 10-15 haftalık diliminde hep zirvede olurlar. Daha sonra düşüş başlar. Yanal’ın F.Bahçe’de başarısız olabileceğini ifade edenlerin öne sürdüğü belli başlı neden de bu. Ama bir şeyi unutuyorlar, Fenerbahçe’yi ve F.Bahçe’nin itici gücünü. Çünkü F.Bahçe diğer takımlara benzemez. Diğerleri 15 hafta sonra düşüşe geçerken F.Bahçe tam aksine daha da tempo kazanır. Bu bakış açısının yanlış olduğunu iddia edebilir misiniz?
Hepsini       tek tek parlattı
Bugün Türk futboluna damgasını vuran 3-5 yıldız oyuncu var.
Arda Turan, Selçuk İnan ve Alper Potuk...
Bu oyuncuların geçmişine baktığınızda hepsinin yolunun Ersun Yanal ile kesiştiğine şahit olursunuz.
Eric Gerets, Arda’yı Manisaspor’a göndermişti. Arda orada Ersun Hoca ile gelişti. Selçuk İnan, becerilerini ve tekniğini Yanal ile parlattı. Ve Alper Potuk, onunla zirveye oradan da Fenerbahçe’ye ulaştı.
Futbolun pratiğinin yanında teorisyenliğini de yaptı. Futbol Federasyonu Eğitim Dairesi’nde çok ciddi hamleler geliştirdi. 11 milyon öğrencinin 40 binden fazla okulun olduğu bir ülkede futbolun gelişmesi için projeler üretti.
Teorisyen yönü de var
İstediklerini bazen gerçekleştirdi, bazen de yanına bile yaklaşamadı. Ama kaybederken bile kazanmasını bildi.
Tüm bu gerekçeleri sıralayıp şimdi çok daha rahat ifade edebilirim.
- Ersun Yanal, Fenerbahçe ile başarılı olacaktır. Bunu hem kendisi haketmiştir, hem de Fenerbahçe.
Çünkü “Aç kurt aslanı parçalar” (benzetmemi bağışlasın sevgili hocam).

Doğru iletişim

YANAL’IN mesleği açısından pozitif yanları tamam. Peki ya negatif yanı ne?
Günümüzün olmazsa olmaz kuralı ounun için de geçerli:
- Doğru iletişim.
Yanal bu noktada kendini geliştirip, gerekli desteği almalı.

Ivkoviç adım adım Fenerbahçe’ye

YUNANİSTAN basınındaki haberlere göre, Olympiakos’un eski antrenörü Ivkoviç, Fenerbahçe ile yıllık 800 bin Euro’luk bir rakam üzerinden 2+1 yıllık bir anlaşma sağladı. Fenerbahçe Ülker Basketbol Şube Sorumlusu Semih Özsoy da geçtiğimiz günlerde, “Ivkovic ile görüştük. Aramızda hiçbir sorun yok” demişti.

Oscar Cardozo’ya rakip çıktı

F.BAHÇE’’nin 1 numaralı transfer gündemi Oscar Cardozo’ya İngiliz kulüpleri de talip. Ada basınında çıkan haberlere göre son olarak Cardiff City, Paraguaylı golcü için 12 milyon Euro teklif etti. Ancak Benfica, bu rakamı düşük bularak kabul etmedi.  

X