Gündem Haberleri

  Ersümer'e yolsuzluktan hapis

  A.A
  27.07.2007 - 15:18 | Son Güncelleme:

  Yüce Divan, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'i Esenboğa Mobil Santrali İhalesi'nde görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1 yıl 8 ay hapse mahkum etti ve cezasını erteledi.

  Ersümer, üzerine atılı diğer suçlamalardan beraat ederken, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan ise tüm suçlamalardan beraat etti.

  Ersümer ve Çakan'ın bazı enerji ihaleleriyle ilgili, Yüce Divan'da yargılandıkları dava sonuçlandı.

  Yüce Divan heyeti, Ersümer'in hakkındaki 18 suçlamadan ilgili yasal unsurları oluşmadığından beraatine karar verdi.

  Cumhur Ersümer'in iki ihaleyle ilgili eylemini, “görevi kötüye kullanma” suçu kapsamında değerlendiren Yüce Divan, eylemlerin 23 Nisan 1999 tarihinden önce işlenmesi nedeniyle 4616 sayılı Şartla Salıverilme Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun uyarınca kesin hükme bağlanmasının ertelenmesine karar verdi.

  Yüce Divan, Esenboğa Mobil Santrali ihalesinde Ersümer'e ihalenin, istediği firmaya verilmesi yönünde eylemde bulunduğu gerekçesiyle “görevi kötüye kullanma” suçundan 1 yıl 8 ay hapis, 75 YTL adli para cezası ve 1 yıl 8 ay memuriyetten men cezası verdi.

  Cumhur Ersümer'in bir daha suç işlemeyeceği kanaatine varan Yüce Divan heyeti, cezayı 647 sayılı yasa uyarınca erteledi.

  Ersümer'in diğer mobil santral ihaleleriyle ilgili suçlamalardan da beraatine karar verildi.

  Yüce Divan heyeti, diğer sanık eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan'ın ise yasal unsurları oluşmadığından, üzerine atılı tüm suçlamalardan beraatini kararlaştırdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı