Ersümer: Yabancılar baraj için yarışıyor

Hürriyet Haber
12.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Mesut Yılmaz, dün Aydın'daki Karpuzlu Barajı'nı açtı. Törende konuşan Enerji Bakanı Cumhur Ersümer, ‘‘Baraj ihalelerimiz kapış kapış gidiyor. Yabancılar yüzde 100 kredi bulup geliyor’’ dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, her hafta bir barajın temelinin ya da açılış töreninin yapılacağını belirterek, ‘‘Yerli ve yabancı sermayenin kapış kapış baraj işine giriyor’’ dedi.

Kurban Bayramı tatilini Bodrum'da geçiren Başbakan Mesut Yılmaz, Ankara'ya dönmeden önce Aydın'daki Karpuzlu Barajının açılışını yaptı. 32 dekarlık alanı sulayacak olan barajın açılış töreninde konuşan Enerji Bakanı Ersümer, Başbakan'ın talimat vermesi halinde, hemen 20 barajı ihale edebilecek durumda olduklarını söyledi.

KREDİYLE GELİYORLAR

Ersümer, şöyle konuştu:

‘‘Barajların yapımı için yerli ve yabancı sermaye yarıştı. Kapış kapış gidiyor. Hem de yüzde 100 krediyi bularak işi alıyorlar. Ben hızlı çalışıyorum. Enerji özelleştirmelerini de hızlılaştıracağım. Buradan ilan ediyorum, hazır olun, her hafta bir barajın ya da santralin temelini atacağız, ya da açılışını yapacağız. Her hafta bayram yapacağız’’.

Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, Devlet Bakanı Cavit Kavak, Bayındırlık Bakanı Yaşar Topçu ile Aydın ANAP milletvekilleri Cengiz Altınkaya ve Yüksel Yalova'nın da katıldığı törende, Başbakan Yılmaz da baraj ve yol yapımında hükümetinin rekor kırdığını söyledi.

TARIMA DESTEK SÖZÜ

Hiçbir hükümetin, bu kadar kısa sürede bu kadar çok baraj ihale etmediğini kaydeden Yılmaz, tarıma büyük destek vereceklerini, toprağı değerlendireceklerini söyledi.

Yılmaz, barajdan ovaya su götürecek olan kanallara su verilmesini başlattıktan sonra helikopterle Milas'a hareket etti. Milas havaalanından Başbakanlık uçağıyla Ankara'ya geçen Yılmaz'ı, Karpuzlu'ya getiren helikopter iniş yeri bulmakta zorluk çekti. İki kez deneme yapan helikopter, daha sonra sorunsuz bir iniş yaptı.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı