Ersümer, ABD'den umutlu döndü

Hürriyet Haber
02 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 02 Mart 1998 - 00:01

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, Türkiye ile ABD arasında imzalanan Enerji İşbirliği Anlaşması'nın, iki ülke arasında enerji alanında yeni bir dönemi başlattığını söyledi.

Ersümer, ABD'ye yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, gezisinin çok olumlu geçtiğini ifade eden Ersümer, ‘‘ABD ile özellikle enerji alanında işbirliği konusunda önemli adımlar attık’’ dedi.

ABD Ticaret Bakanı William Daley ile imzaladığı Enerji İşbirliği Anlaşması'nın ilk kez ABD'li firmalara, yüzde 100 kredilerini kendileri bulmak kaydıyla Türkiye'de hidroelektrik santral kurma hakkı tanıdığını vurgulayan Ersümer, şöyle konuştu:

‘‘Bu anlaşma sonrası, Türkiye ile ABD arasında enerji alanında yeni bir işbirliği dönemine girildi. Bazı Avrupa ülkeleriyle daha önce yaptığımız anlaşmaların benzerini, ilk kez ABD ile de yapmış olduk. Söz konusu anlaşmanın gereği olan yatırımların yapılması sonucu, Türkiye'nin elektrik enerjisi sorununun büyük ölçüde aşılacağına inanıyorum.’’

ABD'de bulunduğu süre içinde Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile ilgili olarak da önemli görüşmelerde bulunduğunu anlatan Ersümer, bu güzergahla ilgili olarak bir Alman firmasına hazırlattıkları fizibilite raporlarını ABD'li yetkililere ilk kez verdiklerini bildirdi. Yapılan enerji işbirliği anlaşmasından sonra ABD'li yetkililerin Bakü-Ceyhan Hattı'na ilgilerinin daha da arttığını gördüğünü ifade eden Ersümer, bazı ABD firmalarının bu hattın yapımına talip olduklarını söyledi. ABD gezisi sırasında, Türkiye'nin enerji politikalarını bu ülkenin hükümet yetkililerinin yanı sıra özel sektör temsilcilerine de anlatma fırsatı bulduğunu kaydeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ersümer, ayrıca medya çevreleriyle yararlı görüşmeler yaptığını sözlerine ekledi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı